Tarihi Eser Kaçakçıları Yakayı Ele Verdi

Denizli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarihi eser kaçakçılığı yapmak isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik düzenlediği operasyonda çok sayıda tarihi eser ele geçirdi. 

GÜNCEL 14.12.2017, 14:19 14.12.2017, 14:50
Tarihi Eser Kaçakçıları Yakayı Ele Verdi
banner1665

HABERDENİZLİ.COM

Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, (KOM) edinilen istihbari bilgiler sonucunda Denizli’de  tarihi eser kaçakçılığı yapan kişi ve organizasyonlara operasyon düzenledi. 

Denizli’de yasadışı yollarla satışa sunulmak üzere getirilen tarihi eserlerin tespit edilmesi, şüpheli şahısların yakalanması amacıyla çalışma başlatıldı. Yürütülen çalışmalarda başka bir ilden farklı yöntemlerle gizleyerek getirilmek istenen tarihi eserlerin tespiti ve tarihi eser kaçakçılığı yapmak isteyen şahısların yakalanması amacıyla alınan istihbari bilgiler değerlendirildi. Ekiplerin  uzun süreli yürüttüğü çalışmaların neticelenmesi ve suçun ortaya çıkarılması amacıyla  farklı noktalarda risk analizine dayalı olarak görevli ekiplerce uygulama noktaları oluşturuldu. Antalya yolu üzerinde durumundan şüphelenilen ve şüpheli hareketler sergileyen şahıslar ile ilgili yapılan kontrollerde, bir otobüs içerisinde tedirgin davranışlarda bulunan 2 şüpheli şahıs tespit edildi. Şüpheli şahıslar araçtan indirilerek yapılan aramada bir bayan çantası içerisine gizlenmiş vaziyette tarihi eser olabileceği değerlendirilen çok sayıda sikke ve farklı türlerde çeşitli materyal ve obje bulundu.

Yine aynı gün görevli ekiplerin devam eden çalışmalarında şüpheli hareketler sergileyen bir araç takibe alındı. Durumundan şüphelenilen araç durduruldu. Araç içerisinde yapılan aramada arka koltukta siyah poşete sarılı bulunan sırt çantası içerisinde üzerinde figürlerin bulunduğu prizma görünümlü sütun şeklinde eser bulunarak el konuldu.  
İki ayrı yakalama faaliyeti neticesinde gerçekleştirilen aramalarda içerisinde heykelcik, bilezik, kolye, ayna türünden 9 adet tarihi eser, 62 adet sikke ve 1 adet sahte eser bulunarak el konuldu.

Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından incelenen eserlerin,  Roma, Grek, Osmanlı, Bizans ve Avrupa devrine ait kültür varlığı olduğu tespit edildi. 

Tarihi Eser Kaçakçılığı yapmak isterken yakalanan 4 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan işlem yapıldı. 


 

Yorumlar (0)