banner1348

Taksiciler Dikkat!

​​​​​​​Denizli Valisi Hasan Karahan yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Taksiciler Dikkat!

HABERDENİZLİ.COM

Vatandaşların huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları Devletin asli görev ve sorumluluklarından olduğunu söyleyen Denizli Valisi Hasan Karahan "Kamu hizmetlerinin aksamaya fırsat vermeksizin, değişen koşullara ve ihtiyaçlara uyumlu bir şekilde tüm vatandaşlarımıza ulaştırılması kamu düzeniyle yakından ilişkilidir. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntısız bir şekilde  sürdürmesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir. Ticari taksilerde seyahat eden vatandaşlarımızın güvenilir hizmet almalarını sağlamak, yaşanabilecek sorunları en aza indirmek önem arz etmektedir.”dedi.

Buna göre Denizli sınırları içinde bazı ticari taksi şoförlerinin; kısa mesafe, çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda sorun çıkardığı, özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşların gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmada imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, araç içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğu vatandaşlarımızdan gelen şikayet ve taleplerden anlaşılmaktadır. 

Denizli Valiliği tarafından alınan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66'ncı madde hükmü uygulanır uymayanlan için ise 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılarak, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunununda “Karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması veya dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanması yasaktır. denildi. 

Bu madde hükümlerine uymayanlar içinde 1.800.000 lira para cezası ile cezalandırılırlar. 

Bu itibarla; kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerine; 
1- Kısa mesafe ya da çok uzun mesafeye yolcu alınmaktan kaçınılması, 
2- Olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu alınmaktan kaçınılması, 
3- Ödeme konusunda sorun çıkarılması (bozuk para olmaması), 
4- Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmesi, 
5- Araçların bakımsız ve /veya kirli kullanılması, 
6- Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmesi, 
7- Seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynanması, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuların rahatsız edilmesi, 
8- Araç içerisinde sigara içilmesi, 
9- Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulması,

10- Araçta pazarlık usulü yolcu taşınması, 
11- Alkollü iken araç kullanılması, yasaktır.
 
Aksine davranan şoförler hakkında yetkili mercilere bildirilerek tespit tutanağı düzenlemeye güvenlik kuvvetleri ve belediye trafik zabıtası ekipleri tarafından ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli/idari işlemler yapılacak, gerekli idari para cezası uygulanacaktır. denildi. 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER