Sosyal Medyada Öğrenciler, Dolandırıcıların Hedefi Haline Geldi

Gün geçmiyor ki dolandırıcılar farklı bir yöntem geliştirmesin, Bu günlerde ise burs verme vaadi ile sosyal medya hesaplarındaki sahte hesaplarla öğrencileri hedef alıyor.

Sosyal Medyada Öğrenciler, Dolandırıcıların Hedefi Haline Geldi
Dolandırıcılar Telefon ve internet üzerinden dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. Daha Önceleri yaşlı insanları hedef alan dolandırıcılar, artık öğrencilerin de paralarını almak için farklı yöntemlere başvuruyor.

Sosyal medya üzerinden bir tanıdığınızın hesabının aynısını açan dolandırıcılar, vatandaşları ve öğrencileri tuzağa düşürüyor. Eskişehir'de bir üniversite öğrencisinin başına gelen olayda, Üniversite öğrencisi bir akrabasının adı ve fotoğrafları ile açılan hesabı gerçek sandı. Akrabasının samimiyetine güvenen genç adam, kendisine burs için yardımcı olacağını söyleyen dolandırıcıya kart bilgilerini gönderdi.

KİMLİK VE HESAP BİLGİLERİ VERMEYİN

Başından geçen nasıl olduğunu anlatan Üniversite Öğrencisi, "Arkadaşlarla evde oturuyorduk. Sosyal paylaşım siteme girdim. Arkadaşlık isteği geldi. İsteği atan bir bankada çalışan akrabamdı. Sonra mesaj attı, 'Nasılsın, napıyorsun' diye. Ondan sonra 'Yabancı bir firma öğrencilere bin 250 liraya kadar burs veriyor' dedi. Hesap kartını falan istedi. Önlü arkalı kartların fotoğrafını istedi. Onları attım." dedi.

Üniversite Öğrencisi genç, "Ben attıktan 5 dakika sonra konuştuğum kişinin gerçek hesabından bildiri paylaşıldı. 'Benim hesabım çalındı' diyerek. Ben de o zaman uyandım. Ardından bir oyundan istek geldi. Herhalde parayı oyuna harcamış. Ondan sonra polise gittim ve şikayetçi oldum. Hesaptan 450 lira kadar çekilmiş. O kadar eksiye inmiş. Daha fazla inememiş. Ben burs vaadi ile dolandırıldım. Diğer öğrenci arkadaşlar da ceplerindeki 3-5 kuruştan olmasınlar. Dikkatli olsunlar" dedi. 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER