Sıcaklar Bal Üretimini Vurdu

Aşırı sıcaklar çiçek balı üretimini vurdu. Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çomak, bahar yağışlarının olmaması, hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle doğadaki otların ve çiçeklerin kuruduğunu, bununda çiçek balı üretimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Sıcaklar Bal Üretimini Vurdu
banner1262
Denizli’de birliğe üye bin arı yetiştiricisinin 150 bin adet kovanda bal üretimi yaptığını belirten Başkan Çomak, “Denizli’de ağırlıklı olarak çam balı, çiçek balı ve kekik balı üretimi yapılıyor. Ancak aşırı sıcaklar ve yağışların olmaması nedeniyle otlar ve çiçekler doğada yetişmedi. Açan çiçeklerden de arılar bal yapacak malzeme bulamadı. İl genelinde sadece çiçek balı üretimindeki kaybımız bin ton. Çiçek balının kilogramının toptan 7 TL’dan sattığımız hesaplarsak bu yılki kuraklıktan ötürü kaybımız yaklaşık 7 milyon. Bu büyük kayıpta kuraklığın etkisi çok olsa da, yeterli beslenemeyen tam bakımı yapılamayan arıların ölümleri de etkili oldu” dedi.

Çam balı başlamadı, kekik balında da düşüş var Denizli’de çam balı üretiminin başlamadığını, devam eden kekik balı üretiminde de düşüş yaşandığını belirten Başkan Çomak, “İlimiz ülkemizde kekik üretiminde başkent sayılıyor. Özellikle Gözler Mahallesi bölgesinde yoğun olarak kekik tarlaları var. Doğada da kendiliğinden yetişen kekik türlerimiz var. ancak kuraklıktan kekikte nasibini aldı. Tam büyüyüp aromasını alamayan kekik bitkisinden arıların yaptığı bal üretiminde de düşüş var. Bu yıl yaklaşık bin tenekede 40 tona yakın kekik balı üretimi yapmayı hedefliyoruz, geçen yıl bu rakam neredeyse iki katına çıkmıştı. Şu haliyle bal üreticilerimiz bu yıl zararda. Denizli olarak yılda ürettiğimiz 2 bin ton balla ülkemizin bal üretiminin yüzde 2’sini karşılıyorduk. Bal üretiminde kaybımız büyük” dedi.
 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243