​​​​​​​Rektör Bağ, ‘Bi Kahve Sohbeti’nin Konuğu Oldu

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, PAÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Ateş Böceği Öğrenci Topluluğu’nun 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde düzenlediği ‘Bi Kahve Sohbeti’ adlı söyleşinin konuğu oldu.

GÜNCEL 28.11.2018, 10:52
​​​​​​​Rektör Bağ, ‘Bi Kahve Sohbeti’nin Konuğu Oldu

HABERDENİZLİ.COM

PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. İsmail Çetişli Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul İşler, PAÜ Ateş Böceği Topluluğu Danışmanı Öğr. Gör. Özlem Yolcusoy, PAÜ Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Halil Tekin, Sağlık Kültür Spor Daire Başkan Yardımcısı Fatih Mehmet Demir, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İlk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından PAÜ Ateş Böceği Topluluğu Başkanı Kaan Patlar’ın yaptığı konuşma ile başlayan programın söyleşi kısmında, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın topluluk öğrencilerinin sorduğu soruları cevaplayarak devam etti. Tüm eğitim camiasının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, gerçekleştirilen söyleşide Pamukkale Üniversitesi öğrencilerine ilköğretim hayatından rektörlüğe uzanan eğitim ve kariyer hayatından çeşitli anekdotlar paylaştı.
 

‘Zorluklarla mücadele etmek için kararlı olun’

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, hayatta karşılaşılan zorluklarla nasıl başa çıktığını soran öğrencilere kararlı olmalarını tavsiye ederek,‘‘Hayatta karşınıza çıkan zorlukları zorluk olarak kabul etmeyin, zorluğun üstesinden gelmek için öncelikle kararlı olmalısınız, ben hayatımda zorluk olarak gördüğüm her şeyin üstesinden kararlılıkla ve daima çalışarak geldiğimi gördüm’’şeklinde yanıt verdi.
 

‘Başlamak bitirmenin yarısından daha fazlasıdır’

ODTÜ Kimya Bölümü’nden mezun olduktan sonra akademik kariyer yapmaya karar verdiğine değinen Rektör Bağ, ‘‘Rutin bir meslek hayatım olmasını istemedim. Mesleki açıdan kendimi daha da geliştirmeyi hedefledim ve yüksek lisans eğitimine Gazi Üniversitesi’ni kazanarak devam ettim. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler ama yarısından daha fazlasıdır’’ şeklinden konuştu.
 

‘Ebeveynler ve eğitimciler olarak başarıyı sadece notla değerlendirmemeliyiz’

Aile hayatından ve çocukları ile baba-evlat ilişkilerinden bahseden Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, ‘‘Hiçbir zaman kendi hedeflerim ve isteklerim doğrultusunda çocuklarıma kendi eğitim hayatlarında ve hayatlarına dair aldıkları kararlarda baskı kurmadım, kurmam. Ebeveynler ve eğitimciler olarak evlatlarımızın başarılarını sadece notla değerlendirmemeliyiz. Düşük not, gelecekte yükseltilebilir ama oluşan bir kişilik bozukluğu hayat boyu devam edecek bir durum olur. Çocuklarım da gelecekte birer birey olarak kendi hayatlarına ebeveynlerinden ayrı bir şekilde devam edecek. Tüm evlatlarımın tercih edecekleri meslek ve hayatları için alacakları kararlar kendilerine ait olmalıdır.’’
 

‘Öğrencilerimize topluluklara katılmalarını, sosyal sorumluluklar üstlenmelerini ve kendilerini geliştirecek faaliyetlerde bulunmalarını özellikle tavsiye ediyorum’

Öğrenci toplulukları öğrencilerin hem sosyal hem de mesleki hayata hazırlama aşamasında çok önemli bir yer tuttuğunu belirten Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ,‘‘Öğrencilerimize bu anlamda üniversitemizin Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığımıza bağlı topluluklara katılmalarını, sosyal sorumluluklar üstlenmelerini ve hem kültürel açıdan hem de akademik açıdan kendilerini geliştirecek faaliyetlerde bulunmalarını özellikle tavsiye ediyorum. Öğrenci topluluklarımızın yaptığı sosyal ve kültürel faaliyetleri daima destekliyorum. Öğrenci topluluklarının çalışmalarına önem verdiğim için, topluluklarımızın çalışmalarını yürütebilecekleri mekânları sağlama açısından göreve geldiğim günden itibaren çözüm arayışı içerisindeyim. Yerleşkemizin içinde Gölbahçe’nin yanında bulunan eski Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (PADAM) binasını öğrenci topluluklarının çalışma alanı olarak yenilenmesi ve düzenlenmesi adına çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde o binayı topluluklarımıza teslim edeceğiz.’’ şeklinde konuştu.

Kahkahaların eşlik ettiği, keyifli geçen söyleşinin son kısmında ise programı izleyen öğrencilerin çeşitli konularda yönelttiği soruları yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a söyleşi esnasında Motosiklet Sporları Topluluğu öğrencileri 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak motosiklet biblosu hediye etti. PAÜ Tiyatro Topluluğu da söyleşinin sonunda Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak çiçek takdim etti.
PAÜ Ateş Böceği Topluluğu Başkanı Kaan Patlar tüm topluluk üyeleri adına ‘Bi Kahve Sohbeti’ adlı söyleşiye katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a teşekkür etti. Rektör Bağ adına10 adet ağaç dikilmesi için Doğa ve Çevre Vakfı’na (DOÇEV) bağışta bulunduklarını simgeleyen bağış belgesini kendisine takdim etti.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
18
hafif yağmur