Oto Yıkama Servisleri ve Araç Bakım Servisleri Aracınızla Kaza Yaparsa Ne Olur?

Özelikle, güzel havalarda arabamızı yıkamayı çok seviyoruz. Bazı araç sahipleri, kendi arabasını kendi yıkamayı seçerken, yine bazıları da arabasını, oto yıkama servislerinde yıkatıyorlar.

Oto Yıkama Servisleri ve Araç Bakım Servisleri Aracınızla Kaza Yaparsa Ne Olur?

Özelikle, güzel havalarda arabamızı yıkamayı çok seviyoruz. Bazı araç sahipleri, kendi arabasını kendi yıkamayı seçerken, yine bazıları da arabasını, oto yıkama servislerinde yıkatıyorlar. Aracın hem içinin hem de dışının güzel bir şekilde temizlenmesi ve bunların kısa sürede yapılması, oto yıkama servislerin en önemli tercih sebepleri. Bu sayede, arabamız temizlenirken, biz de o süre zarfında ya alışverişe gidiyoruz yada farklı bir şekilde zamanımızı harcıyoruz. Geri döndüğümüz zaman, aracımızı tertemiz bir şekilde bize teslim ediyorlar. Ancak bazı durumlarda hikayenin sonu hiç de istediğimiz gibi bitmeyebilir.

Örneğin, arabamızı mahalledeki oto yıkama servisine bıraktık, anahtarı teslim ettik, oranın çalışanı, park halindeki aracımızı, yıkama bölümüne sokmak isterken yaptığı manevralar sonucunda, orada park halindeki başka bir araca vurdu, veya daha da kötüsü birinin yaralanmasına veyahut ölümüne neden oldu. Bu durumda, bizim arabamızla yapılan bu kazada, arabayı biz kullanmamamıza rağmen, oluşan zarardan sorumlu olacak mıyız? Oluşan bu tip zararlardan “işleten” sıfatına sahip kişi sorumludur. Bu terimin tanımı da, Karayolları Trafik Kanunu 3. maddesinde yapılmıştır. Buna göre, araç sahibi olan kişi işletendir. Yani araç bizim olduğu için, oto yıkamada oluşan zarardan biz mi sorumlu oluyoruz? Kanun devamında, bu sorumuza ilişkin bir istisna yapmıştır: İlgili tarafından başka bir kişinin aracı kendi hesabına ve tehlikesi kendisine ait olmak üzere işlettiği ve araç üzerinde fiili tasarrufu bulunduğu ispat edilirse, bu kimse işleten sayılır. Yani, kural olarak, araç kaza yaptığı zaman, aracın sahibi hukuken bundan sorumlu olması gerekirken, araç sahibi herhangi bir sebepten dolayı, bu araçtan yararlanmayı bir başka kişiye devrederse, (mesela, aracın yıkanması için oto yıkama servisine bırakmak), artık araç üzerinde fiili bir hakimiyeti olmayacağı için, oto yıkama gibi maddi anlamda bundan yararlanan, kaza sırasında aracı fiili hakimiyeti altında bulunduran kişi, işleten sıfatıyla meydana gelen zarardan sorumlu olacaktır.

Yani, bu kaza sonucu oluşacak olan zarardan, araç sahibi olan biz değil, o aracın artık işleteni sayılan oto yıkama servisi sorumlu olacaktır. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 104. maddesinde, “motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunanlar” başlığında özel bir düzenlemeye gidilmiştir. Bu maddeye göre, “Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunan teşebbüslerin sahibi, gözetim, onarım, bakım, alım – satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile veya benzeri bir amaçla kendisine bırakılan bir motorlu aracın sebep olduğu zararlardan dolayı; işleten gibi sorumlu tutulacağı” düzenlenmiştir. Dikkat edersek, oto yıkama servisleri de, bu maddedeki tanımlamaya girecektir ve böylelikle, aracın sebep olduğu zararlardan dolayı, işleten gibi sorumlu olacaktır. Ayrıca, maddenin devamında, “Aracın işleteni ve araç için zorunlu mali sorumluluk sigortası yapan sigortacısı bu zararlardan sorumlu değildir” şeklinde düzenlenerek, bu koşullar altında, oluşan bu tip zararlardan ne bizim ne de yaptırdığımız zorunlu trafik sigortasını yapan sigortacının bir sorumluluğu vardır.

Diğer bir ifade ile, “Oto Yıkama” gibi motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunan teşebbüsler, kendilerine yıkama, temizlik ve bakım gibi nedenlerle teslim edilen arabanın neden olduğu zararların tazmininden sorumludurlar. Kendi sigortacıları da bu zarardan sorumlu olacaktır. Ayrıca Araç Değer Kaybıyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak, oto yıkama servisine bıraktığımızda, sayılan şartlar dahilinde, işleten sıfatı artık oto yıkama servisine geçtiğinden, araç sahibi olan bizim ve zorunlu trafik sigortamızı yapan sigorta şirketinin, üçüncü kişilere verilen zararın tazmininden sorumlu olmadığı, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 104. maddesine göre, bu zarardan motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunan oto yıkamacı gibi teşebbüslerin ve onların sigortacılarının sorumlu olduğunu belirtmekteyiz.

Av. E. Alp Demirkaya

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER