Orman Bölge Müdürlüğü’nden on bin fidan

Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, yılbaşı ağacı süslemek isteyenlerin, fidanları fidanlıktan almalarını, ormanlık alanlara, genç ormanlara ve fidan dikim sahalarına yaklaşılmamasını istedi.

Orman Bölge Müdürlüğü’nden on bin fidan

Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, yılbaşı ağacı süslemek isteyenlerin, fidanları fidanlıktan almalarını, ormanlık alanlara, genç ormanlara ve fidan dikim sahalarına yaklaşılmamasını istedi. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yılbaşı öncesinde ‘Yeni Yılda Bir Fidan’da Sen Dik’ sloganıyla çeşitli cinslerden 10 bin fidan dağıtıldı. Bölge müdürlüğü önü ve Delikçınar Meydanında yapılan ücretsiz fidan dağıtımına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Fidan dağıtımı ile ilgili olarak bilgi veren Orman Bölge Müdürü Kanat, ormanlardan ağaç kesmenin veya fidan sökmenin çok büyük cezalarının olduğunu hatırlatarak, “Yılbaşı öncesinde Türkiye’nin birçok ilinden ormanlık alanlardan, fidan dikim sahalarından süslenmek için fidan söküldüğü ile ilgili haberleri üzülerek duyuyoruz. Denizli’de bu tür bir olay nedeniyle bize ulaşan bir şikâyet yok. Ancak halkımızı tekrar uyarıyoruz. Yılbaşı için ağaç süslemek isteyenler fidanlık müdürlüğümüz tarafından üretilen çeşitli fidanlardan tanesi 1,5 liradan 14 liraya kadar istediklerini alabilirler. Müdürlük olarak bizde bugün 10 adet fidanı ücretsiz olarak halkımıza dağıttık. Ormanlardan veya genç ormanlardan fidan dikim sahalarından fidan sökümü yapanlara çok büyük cezalar uygulanıyor. 6831 sayılı Orman Kanununun 91. maddesine göre ormandan yetişkin bir ağacı kesene 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası, kesilen ağacın metreküpü büyüklüğüne göre de bin güne kadar adli para veriliyor. Eğer kesilen veya yerinden sökülen fidan ise bu ceza miktarı 1 misli ile arttırılarak uygulanıyor. Fidan ekim sahalarında ise suçun ağırlığına göre 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası da verilebilir. Doğayı ve ormanları çok seven Denizlililerin uyarılarımızı dikkate almasını istiyoruz” Dedi.

Bir milyon fidan dikildi

Orman Bölge Müdürlüğü olarak kentin her bölgesinde ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışması yaptıklarını belirten Müdür Kanat, “Müdürlük olarak 2011 yılında 1400 hektar alanda ağaçlandırma çalışması yaptık. Yaklaşık 2 milyon lira harcama yaparak çeşitli cinslerden 1 milyon 829 bin fidanı toprakla buluşturduk. Orman yangınları bakımından da sakin bir yıl geçirdik. Orman köylülerimizle yaptığımız toplantılar, yangın sezonu boyunca yaptığımız uyarılar nedeniyle çok büyük üzücü orman yangını ile karşılaşmadık. Ormanlık alanlarımızın bakımı, erozyon kontrollerimiz ve fidan dikimlerimiz 2012 yılında da devam edecek. Denizli ormanlık alanları ve doğal hayatı ile en gözde şehirlerden biri. Bu özelliğimizi ve kentimizin güzelliğini hep birlikte korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.

haberdenizli.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
cengiz çiçek
cengiz çiçek - 7 yıl Önce

sayın bölge müdürümüzden ALLAH razı olsun .başarılarılarından dolayı tebrik ederiz..Emeği geçen amir lerimize teşekkür ederiz. ayrıca denizli medyasına da teşekkür ederiz...

SIRADAKİ HABER