Oluklu Kertenkele Denizli’de görüldü

Denizli'de yılana benzeyen ancak hiçbir zararı olmayan Oluklu Kertenkele görüldü.

GÜNCEL 01.07.2020, 14:39 01.07.2020, 14:51
Oluklu Kertenkele Denizli’de görüldü

HABERDENİZLİ.COM

Buldan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın tarafından görüntülenen kertenkelenin yaklaşık 1,5 metre uzunluğa sahip olduğu sanılıyor. Yılan gibi hızlı hareket etmeyen Oluklu Kertenkele zararlı böceklerle besleniyor.

Tabiat çeşitliliğini bol olduğu Denizli’de, yıla benzerliği ile bilinen ancak kertenkele türü olan Oluklu Kertenkele görüntülendi. Buldan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın tarafından evinin balkonundan görüntülenen kertenkelenin boyunun 1.5 metre olduğu sanılıyor. Oldukça büyük olan kertenkelenin yılan gibi görünmesine rağmen zararsız olduğu biliniyor.

YILAN SANILIP ÖLDÜRÜLÜYOR

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde görüntülenen Oluklu Kertenkele, yılana benzediği için, insanlar tarafından öldürülüyor. Oluklu Kertenkele’yi yılandan ayjran özellikleri ise daha yavaş hareket etmesi, göz kapaklarının ve başlarının hemen yan tarafında oldukça belirgin kulak açıklıklarının bulunması ile yılanlardan ayrılırlar.

ZARARLI BÖCEKLERİ TÜKETTİĞİ İÇİN İNSANA OLDUKÇA FAYDA SAĞLIYOR

Oluklu Kertenkele tamamen zararsız bir tür olarak biliniyor. Ergin ve genç bireylerin renk ve desen özelliklerinin farklı olması karıştırılmalarına neden oluyor. Tamamen zararsız olan ve besin zincirinde zararlı böcekleri tükettiği için insana oldukça faydası olan bu kertenkele türünün diğer tüm yaban hayatını oluşturan hayvanlar gibi öldürülmemesi insanın daha sağlıklı bir yaşam sürdürmesi açısından oldukça önem taşıyor.

Oluklu Kertenkele Denizli’de görüldü
 

Kaynak: Dedahaber

banner1640
Yorumlar (0)