Oda başkanının güvercin sevgisi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hayri Ün, 25 yıldır evinin teras katında güvercin besliyor.

Oda başkanının güvercin sevgisi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hayri Ün, 25 yıldır evinin teras katında güvercin besliyor. Denizli Azmanı ve Denizli Dolapçısı cinslerinden toplam 80 güvercini bulunan Hayri Ün, “Evimin teras katında beslediğim güvercinlerime her gün bir saat zaman ayırıyorum. Onları yemlerken, uçururken dinleniyorum. İş stresinden ve günün yorgunluğundan kurtuluyorum. Denizli’ye has güvercinlerimin cinslerinin korunmasına da destek oluyorum.” Dedi. Ortaokul yıllarından beri güvercin beslediğini hatırlatan Hayri Ün, “Denizli’nin en eski mahalleleri olan Sırakapılar, İstiklal mahallesi gibi mahallelerde evler büyük bahçeler içine yapılırdı. Her mahallede de iki üç tane bahçesinde güvercin besleyen komşular olurdu. Bende Sırakapılar Mahallesi’nde doğdum büyüdüm. Çocukluk yıllarımdan kalma en güzel hobilerimden biri güvercin beslemektir. Güvercinlerim Denizli’ye has başka hiçbir yerde olmayan güvercin cinsleridir. Beslediğim güvercinlerle 2010 yılında Denizli Güvercinevi Derneği tarafından düzenlenen ‘2. Denizli Azmanı Güvercin Güzellik Yarışması’na katıldım. 70 güvercin içinde benim güvercinim birinci seçildi. Kupada kazandım. Üniversitede öğrencilerimle, odada üyelerimle çalıştıktan sonra eve gelip güvercinlerimle uğraşmaya başlıyorum. Onların yemlerini, sularını veriyorum. Yuvalarından çıkartıp uçuruyorum. Onları izlerken dinleniyorum kendime geliyorum. İnternet sitesi üzerinden tanıtımını yaptığım güvercinlerimi farklı illerden hatta Almanya’dan bile izlemeye gelenler oluyor” dedi.

2 bin güvercin besleyen var

Denizli’de yaklaşık 2 bin kişinin kendisi gibi hobi olarak güvercin beslediğini ifade eden Hayri Ün, “Denizli’de ‘Damızlık Kültürü’ çok fazla gelişmiş. Özellikle benim gibi saf ırk güvercin besleyenler buna çok dikkat ediyor. Yerli ırk, ilimize has güvercin türünün genlerinin bozulmaması, kırılmaması için yavrulatma işleminde çok hassas davranıyorlar. Bende güvercinlerimi eşleştirirken çok dikkatli davranıyorum. Yetiştirdiğim güvercin yavrularını da çevre illerde, İstanbul’da bulunan hayvan dostlarına armağan ediyorum. Güvercinlerimi besler büyültürken onlarla ilgili olarak araştırmalarda yaptım. Avrupa’ya güvercin Kovasa’nın fethinden sonra Türkiye’den gitmiş. Avrupalılar güvercini masalarda severken, biz Türkler uçarken severiz. Akhan Kervansarayı’nın duvarlarında bile Denizli güvercininin motifleri bulunmaktadır. Aziz Yıldırım, Ata Demirer gibi birçok sanatçı ve tanınmış isimde evlerinde güvercin beslemektedir” diye konuştu

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2013, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER