banner1348

O Şekilde Namaz Kılmayın!

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, camilerde namazın sandalye ve taburelerde kılınmaması gerektiğini açıkladı.

O Şekilde Namaz Kılmayın!
Din İşleri Yüksek Kurulu, “Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazını oturarak kılmasıdır, Böylelikle kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar” dedi.

Diyanet, din görevlilerine bir yazı göndererek, “Kul Rabbi’ne ibadet ederken hem özde samimi olmalı hem de dinin belirlediği şekil şartlarını tam olarak yerine getirmeye özen göstermelidir. Özen ve hassasiyet eksikliğinden dolayı Rabbine karşı sorumlu olacağı bilincinde olmalıdır. Bu sebeple namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedenî rahatsızlıklar bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir” dedi.

GÜCÜ YETEN AYAKTA KILSIN

Din İşleri Yüksek Kurulu, "Namazın rükünlerden herhangi birinin mazeretsiz olarak terk edilmesi hâlinde namaz sahih olmayacağı", Namazın rükünlerinden herhangi birini yerine getirmeye engel olan rahatsızlıkların da kolaylaştırma sebebi sayıldığını kaydederek, “Buna göre; namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar” ifadelerine yer verdi.

“Camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar hâlinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur." denildi. 
 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 12:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Enerji
Ali Enerji - 3 yıl Önce

Camiler yavaş yavaş kiliseye dönüşüyordu. 5-10 seneye kalmaz kilise görüntüsü oluşacaktı. Çok geç kalınmış bir müdahale...

ali  kececi
ali kececi - 3 yıl Önce

Nanazini sandalyede kilmak zorunda olana sozum yok ama bisiklete binebilenler var acaba mahserde hesabi
Nasil verecekler tembeller yuh olsun

SIRADAKİ HABER