Korsan Kombi ve Elektrik Servislerini Kanmayın

Denizli’de hiçbir tecrübe ve bilgisi olmayan bazı kişilerin ensaf ve sanatkarların yapması gereken kombi bakımına soyunduğu, bunun kullanıcıya zarar verdiği yönünde basın açıklaması yapan Denizli Elektrikçiler Odası Başkanı Cavit Beydemir, vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı. 

GÜNCEL 29.11.2021, 12:18 29.11.2021, 15:55
Korsan Kombi ve Elektrik Servislerini Kanmayın
banner1749

Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı salonunda basın mensuplarının karşısına çıkan Denizli Elektrikçiler Odası Başkanı Cavit Beydemir, “Ahilik kültürünü günümüzde de başarıyla yaşatan Esnaf ve Sanatkârlar ülkemizin bel kemiğidir. Denizli’de, kombi ve elektrikli ev aletleri tamir-bakımını yapan yetkili esnaf ve sanatkarların %90’ı Denizli Elektrikçiler Odasına kayıtlıdır.

Üyelerinin menfaatini korumak ve mesleki faaliyetlerinin geliştirilmesi ile ilgili tedbirleri almak, 5362 Sayılı Kanun ile kurulan Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşlarının görevleri arasındadır. Buna karşın, hiçbir tecrübe ve bilgisi olmayan bazı kişi ve kişilerin, esnaf ve sanatkârlarımızın yapması gerektiği işleri yapmakta ve bu yüce kuruluşa kayıtlı esnaf ve sanatkarlarımızın ismini lekelediği görülmektedir.” Dedi.

İnternet arama motorlarına bir miktar ücret ödeyerek, arama sonuçlarında ilk sıralarda görünmeyi sağlayan ya da call centerler vasıtasıyla tüketicilerle irtibata geçen bu şahıslara karşı dikkatli olunmasını söyleyen Beydemir, “Kendilerinin yetkili servis olduğunu, yapılacak iş ve işlemler için kampanya yaptıklarını ve bu kapsamda normal fiyatların üçte birine bakım ve onarım yapacaklarını beyan edip sahte referans ve isimlerle tüketicileri etkilemektedir. Arama motorlarında ilk sırada çıkan bu korsan şahıslar, tüketici nezdinde güvenilir bir algı uyandırmaktadır.

Hiçbir yetkisi bulunmayan bu şahısların, kendilerine randevu veren tüketicilerin cihazlarından arızalı olmayan bazı parçaları söktüğü, bu parçaları da yine başka bir tüketicinin cihazından söktükleri parça ile “sıfır ürün, orijinal ürün” vs. adı altında değiştirdiği, hatta bazı cihazları dükkânda tamir etme bahanesiyle götürdükleri ve bir daha geri getirmedikleri, kurumumuzca tespit edilen bazı vakalardır. Korsan servisler tarafından götürülen cihazının durumunu öğrenmek isteyen tüketici ise, söz konusu call center lara veya bu malum şahıslara bir daha ulaşamamakta, karşısında herhangi bir muhatap bulamamaktadır. Ayrıca bu korsan servislerin vergi kayıtları ya da belli bir adres bilgileri dahi olmadığından, mağdur olan tüketicinin, Tüketici Mahkemelerine başvurabilmesi söz konusu bile değildir.

Bu şahıslar hem tüketicinin mağdur olmasına hem de amacına uygun hizmet verip işini hakkıyla yaparak vergi, bağ-kur, sigorta primlerini, işyeri kirası vs. ödeyip diğer yükümlüklerini yerine getiren birçok esnafın isminin kötüye çıkmasına sebep olmaktadır.” İfadelerini kullandı.

ODA FAALİYET BELGESİNİ, USTALIK BELGESİNİ SORUN

Beydemir, “Sonuç itibariyle tüketiciler, bakım ve onarım için gelen kişilerden Oda Mesleki Faaliyet Belgesi, Ustalık Belgesi ve Mesleki Yeterlilik Belgelerini ibraz etmelerini istemeli ve ileriki zamanlarda hak kaybına uğramamak için yapılan işlemlerin faturasını talep etmelidir.

Bu kapsamda, Kayıt dışı çalışan kişilerin elde ettikleri haksız kazançları engellemek ve Odamız üyelerinin mesleki menfaatini korumak amacı ile Ustalık Belgesi veya Mesleki Yeterlilik Belgesi olan yetkili oda üyelerimizin isimlerini www.deo.org.tr internet sitesinde yayımlamaktayız. Tüketicilerin, cihazları ile ilgili yaptıracakları bakım ve onarımlar için, yetkili esnaf ve sanatkarlarımıza söz konusu web sitemiz aracılığıyla ulaşmaları veya Odamızın 02582634637, 05337403948 nolu telefonları arayarak öğrenmeleri, kendi menfaatine olacaktır.” dedi.

Korsan Kombi ve Elektrik Servislerini Kanmayın 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)