banner1348

Konut Krizi Kapıda

DESİAD’ın düzenlediği bir konferansa katılan Türkiye’nin en önemli araştırma şirketlerinden biri olan Konda Araştırma şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Denizlili Bekir Ağırdır şirket olarak yapmış oldukları tespitleri dinleyicilerle paylaştı. Ağırdır, yapılan araştırmaların konut krizine işaret ettiğini söyledi. 

Konut Krizi Kapıda

Geçtiğimiz Nisan ayında yapılan referandum sonuçlarına ilişkin en yakın tahminleri yapan Konda Araştırma Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Denizlili Bekir Ağırdır,  şirket olarak yapmış oldukları tespitleri DESİAD’ın düzenlediği konferansta dinleyicilerle paylaştı. 
Türkiye’de 21 Milyon hane olduğunu ve bu 21 milyon 21 milyon hanenin sadece yüzde 17’sinin geliri giderinden fazla olduğunu söyleyen Ağırdır,  Yüzde 60 hanede hayat sıfır veya bir yani geliri neyse o gelire göre hayat kurguluyor. Yüzde 22 hanede ise geliri giderinden eksik hatta bunların 2 milyon hanesinde gelir sıfır.” İfadelerini kullandı. 

Türkiye’de ortala 1 milyon kişinin 200 bin dolar üzerinde gelire sahip olduğunu belirten Ağırdır, “Türkiye’de bir milyon insan var ortalama geliri 200 bin dolar. 14 milyon insan var ortalama geliri 35 bin dolar, geride kalan 60 milyon insanında ortalama geliri 3 bin 500 dolar. Dolayısıyla 14 milyonluk kitleye mal üretiyorsanız meseleniz yok. İstanbul’da yapılan o kadar kuleyi kim alıyor diyorlar, işte o geliri 200 bin dolar olan 1 milyon adam alıyor. Onların hacmi bittiği gün inşaat sektörü krize girecek. Ya da 14 milyonun içinde yer alan kitleye yönelik yapılanlar var. Onlar bittiği gün inşaat sektörü krize girecek. Geride kalan 60 milyonun o evleri o fiyatlara alma ihtimali yok.” diye konuştu.

Devlet kurumlarına güvenilmiyor

Devlet kurumlarına güvenilirlik yönelik yapılan araştırmaları da paylaşan Ağırdır, “Türkiye’de hukukun üstünlüğüne inanç son derece düşük. Türkiye’deki yüzde 58 insan mahkemeye düşerse zengin veya fakir olma durumuna göre yargıçlar farklı karar verir diye düşünüyor. Onun için herhangi bir problemde mahkemeye gitmem diyor. Gitsem de zaten benim hakkım korunmayacak diyor. Yüzde 45 kadın dayak yese bile karakola gitmem diyor, çünkü zaten kadın olduğum için karakolda bana iyi davranmayacaklar diyor. Onun için dayak yese bile karakola gitmiyor. Hukukun üstünlüğüne inanç son derece düşük. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER