Kırmızı Etiketli Asansörler 60 Gün İçinde Mühürlenecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının  Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği  Resmi Gazete'de yayımladı. Yönetmeliğe göre periyodik kontrol sonucu güvensiz olarak belirlenen asansör 60 gün içinde güvenli hale getirilmezse mühürlenecek. 

Kırmızı Etiketli Asansörler 60 Gün İçinde Mühürlenecek

HABERDENİZLİ.COM

Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımladı. Yönetmelikle asansörlerin periyodik kontrolüne ilişkin usul ve esaslarla asansör periyodik kontrollerinde görev alacak A tipi muayene kuruluşlarının yetkilendirilmesine, yükümlülüklerine ve denetimlerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, bina ya da yapıda sürekli kullanılan asansörün periyodik kontrolü yılda en az bir defa, Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve ilgili idareyle protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşuna yaptırılacak.

Periyodik kontrol sonuçları kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ve güvensiz olmak üzere dört grupta değerlendirilecek. Kusursuz olarak tanımlanan asansöre yeşil, hafif kusurlu olarak tanımlanan asansöre mavi, kusurlu olarak tanımlanan asansöre sarı, güvensiz olarak tanımlanan asansöre kırmızı renkli bilgi etiketi yapıştırılacak.

BİNA SORUMLUSU MESUL OLACAK

Kırmızı bilgi etiketi yapıştırılan ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına izin verilmeyecek, bina sorumlusunca asansörün en fazla 60 gün içinde güvenli hale getirilmesi sağlanacak. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından ana besleme sisteminden elektriğinin kesilerek mühürlenmesi yoluyla hizmetten menedilecek. Güvensiz olarak tanımlanan asansörün belirtilen süre içinde güvenli hale getirilmeden kullandırılmasından doğabilecek can ve mal kaybından bina sorumlusu mesul olacak.

Sarı bilgi etiketi iliştirilmiş asansördeki uygunsuzlukların en fazla 120 gün içinde giderilmesi bina sorumlusunca sağlanacak. Mavi bilgi etiketi iliştirilmiş asansörde belirlenen uygunsuzlukların bir sonraki periyodik kontrole kadar giderilmesi gerekecek. Binada veya yapıda sürekli kullanılan asansörün periyodik kontrolü, A tipi muayene kuruluşu tarafından yılda en az bir defa yapılacak.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan can
Hasan can - 1 yıl Önce

Vatandasi yine soyacaklar

SIRADAKİ HABER