Keçeci, TOBB Ekonomi Şurasına Ege Bölge Sözcüsü Olarak Katıldı

Ankara TOBB Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası’na Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Ege Bölgesi Sözcüsü olarak katıldı.

GÜNCEL 08.02.2017, 17:33 08.02.2017, 17:45
Keçeci, TOBB Ekonomi Şurasına Ege Bölge Sözcüsü Olarak Katıldı
banner1551

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu’nun katıldığı Şura’daEge Bölgesinin sözcülüğü görevini üstlenen Keçeci, Ege Bölgesindeki ihracatçı, sanayici ve tüccarların sorunlarını ilk ağızdan tüm yetkililere aktardı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Ekonomi Şurası'nda istihdamdaki yavaşlamanın yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için seferberlik başlattı. Başbakan Binali Yıldırım, TOBB üyelerine hitaben, "Her bir üye bir kişiyi istihdam etse 1,5 milyon yeni iş alanı, yeni aş anlamına geliyor.” dedi.

Konferansta Ege Bölge Sözcüsü olarak konuşan DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “Dünyadaki işadamları ülkemize gelmekte tereddüt yaşamaktadırlar, bu durum işimize, ihracatımıza, yatırımlarımıza zarar vermektedir. Bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Hükümet ve iş dünyası olarak oluşturacağımız stratejik bir programla bu surunun mutlak surette çözümlenmesi gerektiğine inanıyorum. Ege Bölgesi, sanayimizin ve ihracatımızın önemli bölgelerinden birisidir. Yıllar önce çalışmaları başlamış olmasına rağmen henüz limanlara doğrudan demiryolu ile ulaşamamaktayız.

Devlet Demir Yolları halen bizim için medeni ve modern ülkelerdeki gibi bir taşıma aracı olarak görünmüyor. Ayrıca çalışma mevzuatımızdaki katılıklar: Özellikle zorunlu istihdam, KOBİ niteliğindeki şirketlerimizi oldukça zorlamaktadır. Meslek odalarının belirlediği ücretler başta KOBİ’lerimiz olmak üzere sanayicilerimizin maliyetlerine ciddi yük getirmektedir. Kıdem tazminatıyla ilgili bugüne kadar yapılmış olan çalışmaların bu dönemde neticelendirilmesini iş dünyası olarak beklemekteyiz. Bölgemizde üretmiş olduğumuz tarım ürünlerini dünyaya satıyoruz ama mevsiminde sattığımız bu ürünlerden yeterli katma değeri alamamaktayız.  Bu nedenle mevsiminde kurutacağımız veya saklayacağımız bu ürünleri gelecek dönemlerde katma değeri yüksek bir şekilde satmak istiyoruz ki bu konuda da gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Diğer taraftan büyük şehir olup da hala hava alanının açık olmadığı illerimiz var, bu havaalanlarımızın da hizmete açılmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.


 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Denizli Büyükşehir Belediyesi facebook twitter instagram youtube iletisim denizli buyuksehir belediyesi