Kalıp İmalatı Nedir?

GÜNCEL 09.02.2022, 09:06
Kalıp İmalatı Nedir?

Plastikler, çeşitli endüstrilerde mallar için yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Oyuncaklar, tıbbi cihazlar, aletler ve daha fazlası plastikten yapılmıştır. Plastik bir parça üretmek için, plastik enjeksiyon kalıplama adı verilen bir yöntemle istenilen şekle getirilmesi gerekir. Bu son derece verimli süreç, birçok boyutta ve şekilde parçalar üretebilir ve aynı parçayı aynı kalıbı kullanarak birden çok kez kopyalayabilir.

Plastik Enjeksiyon Kalıplama İşlemleri

Enjeksiyon kalıplama, plastik ürünler üretmek için kullanılan en yaygın üretim süreçlerinden biridir. Aynı parça binlerce kez yeniden üretilebildiği için yoğun talep görmektedir. Sürece başlamak için, yetenekli bir tasarım mühendisi tarafından üç boyutlu bir CAD modeli oluşturulur. Bir plastik kalıp üreticisi daha sonra enjeksiyon kalıplama makinesine eklenecek aleti veya kalıbı yapar. Bu kalıp tipik olarak alüminyum, çelik veya alaşımdan yapılır. Plastik soğutulduğunda büzüleceğinden, kalıp büzülmeyi hesaba katacak ve parçanın tam özellikleri karşıladığından emin olacak şekilde yapılır. Seçilen malzeme plastik ve biçimsiz olarak başlar ve daha sonra bir enjeksiyon kalıplama makinesine bağlanarak şekil alır. Plastik malzemeler, eritildikleri, sıkıştırıldıkları ve ardından kalıp boşluğuna enjekte edildikleri ısıtılmış bir odadan geçerler. Parça soğuduktan sonra kalıbın iki yarısı parçayı çıkarmak için açılır. Ardından makine, işlemi yeniden başlatmak için sıfırlanır.

Enjeksiyon Kalıp Bileşenleri

Enjeksiyon kalıbı çelik, alüminyum veya alaşımdan yapılmıştır. Bu metal kalıplar binlerce, bazen milyonlarca kez kullanılabilir. Enjeksiyon kalıbının iki parçası vardır, kalıbın bir yarısı “en iyi” taraf, diğer yarısı ise enjektör pimlerinden bazı görsel kusurlara sahip olacak olan maça tarafıdır. Bir enjeksiyon kalıbı ayrıca destek plakaları, ejektör kutusu, ejektör çubuğu, ejektör pimleri, ejektör plakaları, yolluk burcu ve bir yerleştirme halkasını içerecektir.

Daha fazla bilgi için ;

SG MAKİNA

https://sgmakina.com/

ADRES: Akçeşme mah, 2055/2 sokak, No:5 Merkezefendi / Denizli

TELEFON: +(90) 258 268 3458

MOBIL: +(90) 554 374 3457

MAIL: sales@sgmakina.com

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
19
parçalı az bulutlu