KAÇAK AVCILAR AVA GİDERKEN AVLANDILAR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürlüğüne bağlı Denizli Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Çivril ilçesi sınırları içerisinde bulunan Işıklı Baraj gölünde kaçak avcılara yönelik denetim yapıldı.

GÜNCEL 25.02.2012, 10:10 25.02.2012, 10:16
KAÇAK AVCILAR AVA GİDERKEN AVLANDILAR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürlüğüne bağlı Denizli Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Çivril ilçesi sınırları içerisinde bulunan Işıklı Baraj gölünde kaçak avcılara yönelik denetim yapıldı. İlçe jandarma komutanlığı, gıda tarım ve hayvancılık ilçe müdürlüğü personelinin de desteği ile motorlu kayık yardımı ile yapılan denetimlerde 72 avcının belgeleri incelendi. Eksik evrak ve ruhsatsız silahla ava çıktıkları tespit edilen 21 avcıya toplam 13 bin lira ceza kesildi. Avcıların avladıkları hayvanlara el koyan ekipler, baraj gölü üzerine avcılar tarafından yapılan ve ‘güme’ ismi verilen av barınakları da bozdu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürü Mehmet Kuşçu, ekiplerin denetimlerinin aralıksız devam edeceğini söyledi. Av ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamları ile birlikte korunmalarını, avlanmalarının kontrol altına alınmasını ve avcılığın düzenlenmesini sağlamak için ekiplerin kolluk kuvvetlerinin de desteği ile çalışmalarını farklı bölgelerde de sürdüreceğini belirten Bölge Müdürü Kuşçu, “Denetimlerde; ruhsatsız silah ve eksik belge bulunduran avcılara kanun ve yönetmelikler çerçevesinde cezai işlem uygulandı. Işıklı Baraj gölü ve çevresinde gün boyu yapılan kontrolde 72 avcıdan 21’ine, eksik belge, ruhsatsız silah ve izinsiz avlanma gibi konulardan ötürü toplam 13 bin lira cezai işlem uygulandı.” Dedi.
Köy sakinleri uyarıldı
Denetimler sırasında ekipler tarafından göl etrafındaki köylerde yaşayan vatandaşlara da kaçak avcılık ile ilgili olarak uyarılarda bulunulduğunu belirten Orman ve Su İşleri Denizli Şube Müdürü Hamdi Akan, “Işıklı gölü kuş hareketliliğin yoğun olarak yaşandığı bölgelerden biri. Burada yapılan kaçak avcılığı önlemek için ekiplerimiz aralıksız denetim yapıyor. Kaçak avcılar tarafından gölün içine sazlardan yapılan barınaklarda denetimlerimiz sırasında ekiplerimiz tarafından bozuluyor. Avcılık ve avlanma bölgeleri ile ilgili sınırlar belirlenip avcılarımıza önceden ilan edildi. Doğaya saygılı gerçek avcılar uyarılarımızı dikkate alıyor. Ancak kural tanımayan, bilinçsiz, kaçak avcılar ise doğaya ve doğal hayata büyük zarar veriyor. Çivril’de yaptığımız gibi denetimlerimiz ilimizin farklı bölgelerinde de yapılacak. Kaçak avcılara göz açtırmayacağız. Kanunların bize verdiği yetkiyle onlarla mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)