İş Barışı İçin Yasal Düzenleme Şart

MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı yaptığı yazılı açıklama da, bugün sanayicilerin en büyük problemlerinden birinin, çalışanların tazminat hakkını kötüye kullanmak istemeleri olduğunu dile getirdi.

İş Barışı İçin Yasal Düzenleme Şart

Makina Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, yaptığı yazılı açıklamada, “ Bugün sanayiciler bir yandan yetişmiş iş gücü sorunu ile karşı karşıya kalmışken, öte yandan da çalışanlarsırf tazminat parası almak için bizleri zor durumda bırakmaktadır.  Maalesef bazı çalışanlar bilinçli olarak performans düşüklüğü, bilerek kendisini işten çıkarttırma ve işletmeyezarar verme gibi, milli ekonomiye de zarar veren davranışlar sergilemektedir. Bir işçi, sırf tazminat parası hakkını almak için, helal ekmek kazandığı işletmesine ihanet bile etmektedir. Biz sanayiciler herkesin hakkını hukukunu gözetmekten yanayız. Herkes hakkını almalıdır. Çalışanlar kazanılmış haklarını suistimal edince de yasa karşısında bizlerin eli kolu bağlı, çalışanlar hakkını almasın demiyoruz, sadece ekmeklerine sahip çıksınlar, Patronlar da sebepsiz yere çalışanlarını işten çıkarmasın, iş barışı muhakkak sağlanmalıdır. Bizler büyüdükçe, çalışanlarımızda büyüyor, mesai arkadaşlarımız çalıştıkça biz de büyüyoruz. Ülke ekonomisine can veren sanayicilerin yatırımları ile milyonlarca insan evine ekmek götürüyor. Derdimiz herkesin helalinden evine ekmek götürmesi olacaktır.Çalışanlar kafasına göre hareket edip, bizleri zor durumda bırakmasın, bununla ilgili yasal düzenleme yapılsın istiyoruz.” dedi.

Söz konusu konuyla alakalı sanayicilerin büyük sıkıntı çektiğine dikkat çeken MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, “Sanayiciler bugün, çalışanlarına güvenerek, yeni sipariş alamıyor. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışanların bu keyfi tutumları nedeniyle bir çalışma başlatmalıdır. Çalıştığı iş yerini, patronunu tehdit eden çalışanlara karşı bizler kayıtsız kalmaktayız.  Çalışanlarla işbarışı sağlanması adına hukuki düzenleme şart. Sektörümüzde çalışanların özlük hakları gayet iyi, MAKSİAD üyeleri olarak, çalışanlarımızla birlikte ülkemizde katma değer koymak istiyoruz” dedi 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER