banner1120
banner1029
18 Haziran 2016 Cumartesi 20:21
200 Okunma
İnternetten Haber, Video ve Resim Kaldırma
İnternetin hayatın her alanında yaygınlaşması bazı hukuki sorunları da beraberinde getirmektedir. Hukuk kapsamına giren internet ile ilgili sorunların en başında gelenler ise; internet sitelerinde yer alan kötü niyetli ve asılsız haberler, içerikler ve hukuka aykırı paylaşımlardır. Bireysel ya da kurumsal boyutta itibar sarsılmasına neden olabilen bu tür durumlar, internetten haber, video ve resim kaldırma konusunun da bir hukuk sorunu olarak değerlendirilmesine neden olmaktadır. Online itibar yönetimi stratejisi zedelenmesiyle sonuçlanan içeriklerin kaldırılması amacıyla erişimi engelleme yoluna gidilmesine yönelik uygulamalar 5651 sayılı yasa ile düzenlenmektedir.
İnternetten Kaldırılabilecek İçerikler Nelerdir?
Haber, ileti, video ya da resim gibi paylaşımların yapıldığı internet sitelerinde, bireysel ya da kurumsal düzeyde hakaretler, özel hayatın gizliliğini ihlal edecek içerikler, özel hayata ilişkin bilgilerin ve kişisel verilerin ifşa edilmesi, izinsiz olarak yayınlanması, asılsız ya da yanlış, taraflı haber ve paylaşımların yapılması durumunda bu tür içeriklerin kaldırılması için 5651 sayılı yasa kapsamında işlem yapılabilmektedir. Söz konusu yasa, kişi ya da kurumlara haklarında yapılan kötü niyetli içerikleri kaldırtma, düzeltme yaptırtma ya da cevap verme haklarını tanımaktadır.
İnternetten İçerik Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?
 
Bilişim konusunda uzman avukatlar aracılığı ile yapılan internetten haber, video ve resim kaldırma işlemlerinde, adımların doğru izlenmesi ve profesyonel bir hizmet alınması önem taşımaktadır. Aksi halde, bazı sitelerin Türkiye’de geçerli bir iletişim adresinin bulunmaması gibi zorluklar sürecin uzamasına ve iyi yönetilemediğinden sonuç alınamamasına neden olabilmektedir.
 
Kişilik Haklarının İhlali Durumunda İçeriğin Yayından Kaldırılması
 
5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da yapılan son değişiklikler doğrultusunda; kişi ya da kurumlar 9. Madde uyarınca, internet ortamında yapılan yayının içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiği iddiasıyla içerik sağlayıcısına ya da içerik sağlayıcıya ulaşılamaması halinde yer sağlayıcıya internetten haber, video ve resim kaldırma konusunda başvurarak söz konusu içeriğin kaldırılmasını isteyebilmektedirler.
Kişilik haklarının ihlali iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar doğrudan sulh ceza mahkemesine başvurarak da içeriğe erişimin engellenmesini talep edebilmektedirler. Yasal vekiller aracılığı ile yapılacak başvurularda, mahkeme yapılan başvuruyu yasanın 9. Maddesi kapsamında değerlendirmekte ve duruşma yapılmaksızın en geç 24 saat içerisinde karara bağlamaktadır. Mahkemenin erişimin engellenmesi hakkında verdiği kararın Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilmesiyle birlikte en geç 4 saat içinde söz konusu içeriğe erişim engellenmektedir.
 
Özel Hayatın Gizliliği Nedeniyle İçeriğe Erişimin Engellenmesi
 
5653 sayılı yasanın 9/A maddesinde ise; özel hayatın gizliliği nedeniyle internetten haber, video ve resim kaldırılması ile ilgili hususlar düzenlenmektedir. İlgili maddeye göre; internet ortamındaki yayınlanan içeriğin özel hayatın ihlalinin iddia edilmesi durumunda kişiler, kendileri ya da yasal vekilleri aracılığı ile Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı’na başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin alınmasını isteyebilmektedirler. TİB, erişimin engellenmesi konusunda sulh ceza mahkemesi tarafından verilecek kararı bekleyebileceği gibi özel hayatın gizliliği konusunda gecikmenin sakıncalı olabileceği durumlarda direkt olarak emir verebilmektedir. Erişimin engellenmesi ile ilgili talep TİB tarafından Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne iletilmekte ve erişim sağlayıcılar bu tedbir talebini en geç 4 saat içinde yerine getirmektedirler. İnternetten haberlerin kalkması için bilişim suçlarında uzman avukatla çalışmanızda fayda vardır.
Erişim Sağlayıcıları Birliği Nedir?
 
İnternet ortamında yapılan ve TİB ya da sulh ceza mahkemeleri tarafından verilen kararların erişim sağlayıcılar tarafından uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan kurum Erişim Sağlayıcıları Birliği, kısaca ESB olarak anılmaktadır. ESB, internet erişim ve internet servis sağlayıcı olarak hizmet veren kuruluşların katılımıyla oluşmaktadır. Koordinasyon sağlanmasını amaçlayan kuruluşun gelirleri üyeleri tarafından ödenen ücretlerden oluşmaktadır. ESB’nin internetten haber, video ve resim kaldırma konusunda etkinliğini arttırmak amacıyla internet servis sağlayıcılarının faaliyette bulunabilmeleri için kuruma üyeliği şart koşulmaktadır.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.