banner1029

İMO: Rantsal Dönüşümcülerin Yetkisi İptal Edilmeli

17 Ağustos 1999 yılında Marmara bölgesinde yaşanan 7.4 büyüklüğündeki deprem bölgede büyük bir yıkıma sebep olmuş, afetin ardından bir takım çalışmalar yapıldı. bu güne kadar yapılan çalışmaları değerlendiren Denizli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şevket Murat Şenel, atılan adımların yetersiz olduğuna değindi. Depremde yaşanabilecek yıkımların önüne geçmek için çıkarılan kentsel dönüşüm yasasının “Rantsal Dönüşüm” olarak algılayan kişilerin bir an önce yetkilerinin iptal dilmesi gerektiğini söyleyen Şenel, “yapı denetim şirketleri de bağımsız hale getirilmeli.” Dedi. 

İMO: Rantsal Dönüşümcülerin Yetkisi İptal Edilmeli

Büyük Marmara depreminin 18’inci yılında bir basın açıklaması yapan Denizli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şevket Murat Şenel,  aradan geçen 18 yılda Türkiye’de deprem konusunda yapılan çalışmaları değerlendirdi. Marmara depreminin ardından deprem tahribatının önlenmesi adına bir takımçalışmlar yapıldığını fakat bunların yeterli olmadığına değinen Şenel, “nüfusun yüzde 70’i deprem tehlikesi altında olan bir ülkede başımıza gelecek en kötü şey maalesef duyarsızlık.” diye konuştu. 

MARMARA DEPREMİNDEN SONRA ÜMİT VAAT EDEN ADIMLAR ATILDI

Marmara depreminin Devletin deprem konusunda bir eylem planının olmadığını ortaya çıkardığını söyleyen Şenel, “depremin ardından ümit vaat eden adımlar atıldı. İlk etapta ‘ulusal deprem stratejisi eylem planı’ oluşturuldu. AFAD kuruldu. AFAD’ın kuruluşuyla birlikte kriz yönetimi felsefesinden risk yönetimi felsefesine geçildi. Yapı denetim sistemi getirildi. Maddi hasarları karşılamak amacıyla zorunlu deprem sigortası hayata geçirildi. Son olarak ise kentsel dönüşüm kanunu kabul edildi.”  İfadelerini kullandı. 

ATILAN ADIMLAR YETERSİZ

Marmara depreminin bir benzerinin daha yaşanması durumunda 18 yıl önce ortaya çıkan tablodan çok farklı olmayacağını söyleyen Şenel,  bu durumun atılan adımların yetersiz olduğunu gösterdiğine değindi. Deprem yıkıcı etkisini azaltmak için kurulan Yapı Denetim Sisteminin müteahhitlerin etkisi altında kaldığını anlatan Şenel, “yapı denetimi maalesef ülkemizde ‘mış gibi’ yapılır hale geldi. yapı denetim şirketlerinin denetlemesi gereken müteahhitlik kurumu karşısında aciz hale gelmesi denetleme kalitesinin gün geçtikçe azalmasına sebep olmaktadır. Ayrıca proje denetiminin neredeyse hiç işlemediğini söylemek zorundayız. ” dedi.

EĞİTİMDE KALİTE SORUNU GEÇTİKÇE BÜYÜYOR


Türkiye’de her geçen gün artan İnşaat mühendisliği bölümünün kalite sorunu ortaya çıkardığını belirten Şenel, 2005 yılında 40 olan inşaat mühendisliği programı bugün 117’ye çıkmıştır.  Her yıl 12 bine yakın yeni mühendis piyasaya giriyor. Amaç kaliteyi artırmak yerine program sayısını çoğaltmak hale gelmiştir.”  şeklinde konuştu.  

YENİ MEZUNLARA SINIRSIZ YETKİ VEREN KANUN DEĞİŞMELİ

1938 yılında yürürlüğe giren Mühendislik ve Mimarlık Kanunu’nun on binlerce genç mühendise sınırsız yetki verdiğine değinen Şenel, “bu sebeple mühendislik hizmeti ucuzlamakta ve kalite düşmektedir. Neredeyse bir asırlık Mühendislik Ve Mimarlık Yasasına dokunulmaması anlamsızdır.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜM OLARAK ALGILANIYOR

Kentsel Dönüşüm Yasası’nın çıkmasının ardından bu dönüşümü Rantsal dönüşüm olarak algılayan mühendislik firmalarının ortaya çıktığını ifade eden, Şenel, “bu firmalar rantına göz diktiği binayı riskli çıkarmak için her şeyi yapıyor. Kentsel dönüşüm gibi son derece önemli bir konuya zarar veren tüm kişi ve kuruluşlar cezalandırılmalı ve yetkileri kalıcı olarak iptal edilmeli.” diye konuştu. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 12:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER