İkinci Kez Yakalandı, Denizli'de İncelenecek

Aydın'ın ilçelerinde bulunan işletmelere yönelik domuz eti denetimi gerçekleştirildi. Bulunan numuneler Denizli Gıda Kontrol laboratuvarlarında incelenecek.

İkinci Kez Yakalandı, Denizli'de İncelenecek
Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Aydın'ın ilçelerinde "kaçak domuz etiyle mücadele" kapsamında domuz eti denetimi yapıldı. Yapılan denetimler sonucu  Merkez Efeler ilçesinde bulunan bir işletmede ikinci kez domuz eti bulundu. Domuz eti bulunan işletmede geçmiş yıllarda bazı okullara yemek verdiği öğrenildi. Öncesinde 15 bin 466 lira idari para cezası kesildiği bildirilen işletme ikinci kez domuz eti kullandığı tespit edildi. 

İşletmeye yönelik açıklamada "İşletmede derhal tekrar denetim yapılmış ve tekrar numune alınarak laboratuara gönderilmiştir. Numune sonucu gelinceye kadar işletmenin deposunda bulunan 200 et ve et ürünü Yediemine alınarak depo mühürlenmiştir. Numune analiz sonucunda tekrar domuz etine rastlanması üzerine işletmeye tekrar 15.466 TL idari para cezası uygulanarak deposundaki ürünler imha edilmiştir. İşletmenin kamuya ifşa edilmesi için Bakanlığımıza 12.10.2016 tarihinde bildirilmiştir. Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS) sisteminden yapılan sorguda işletmenin geçmiş yıllarda bazı okullara yemek verdiği anlaşılmıştır. İlgili okul müdürlükleri uyarılmış ve bu yıl itibariyle anlaşmalarının olmadığı bilgisi alınması üzerine sistemde pasif hale getirilmiştir." 

İşletmelerden alınan numunelerin Denizli ve Afyon Gıda Kontrol laboratuvarlarına gönderildiği belirtildi. 


 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER