İftarda Tıka Basa Yemeyin, Sahura Kalkın

Denizli Devlet Hastanesi Diyetisyeni Erol Aktay, Ramazan ayında sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli olduğunu iftarda çok yemek yeme isteğine bağlı olarak tıka basa yemek yemenin yanlış olduğunu, iftardan 2 saat sonra ara öğün yenmesinin daha sağlıklı olacağını söyledi.

GÜNCEL 05.07.2013, 11:00 05.07.2013, 11:06
İftarda Tıka Basa Yemeyin, Sahura Kalkın
banner1641
Denizli Devlet Hastanesi Diyetisyeni Erol Aktay, Ramazan ayında sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli olduğunu iftarda çok yemek yeme isteğine bağlı olarak tıka basa yemek yemenin yanlış olduğunu, iftardan 2 saat sonra ara öğün yenmesinin daha sağlıklı olacağını söyledi. Gece geç saatlerde yemek yenip yatılmaması gerektiğini, sahur vakti mutlaka kalkılıp kahvaltı ağırlıklı öğünlerin tüketilmesinin daha sağlıklı olacağını ifade eden Aktay, “Ramazan ayında bedenen ve ruhen arınma süreci içerisine girilmektedir. Oruç tutan bireyler, mide ve bağırsak sistemini biraz olsun dinlendirirken diğer zamanlarda olduğu gibi sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Genelde 3 - 4 öğünde tüketilen besinler, beslenme düzeninin tamamen değiştiği bu dönemde 2 öğüne sıkıştırılmaktadır. Özellikle tatlı, hamur işleri, şarküteri ürünleri gibi karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketiminde artış olmakta, buna karşılık başta su olmak üzere, sebze ve meyve tüketimi azalmaktadır. Hâlbuki bu dönemde günlük alınması gereken enerji ve besin öğelerinin oranları değişmemektedir. Öte yandan kilo problemi olan bazı bireyler Ramazan ayını zayıflamak için fırsat olarak görmekte ve yalnızca iftarda bir şeyler tüketmektedir. Böyle bir beslenme şekli sonrası birey kilo vermek yerine kilo bile alabilir. Bu durum hem fazla hem de hızlı yemek yenilmesine yol açar. Zaten vücut yeterince besin alamadığı durumlarda azı ile yetinmeye başlamakta, biraz olsun fazla yenildiği takdirde ise depolama yoluna başvurmaktadır. Ayrıca bazal metabolizma hızının yavaşlaması, iftar ve sahur vakitlerinin günün daha az hareket edilen zamanlarına denk gelmesi ve kan şekeri düşüşüne bağlı olarak tatlılara karşı isteğin artması genellikle kişilerin bu dönemde ağırlıklarının artışına neden olmaktadır” diye konuştu.

İftardan sonra hareket şart

Ramazan ayında fiziksel aktivitelerin azaldığını belirten Aktay, kilo almadan sağlıklı bir Ramazan ayı geçirilmesi için mutlaka hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Aktay, “Ramazanda üzerinde durulması gereken önemli hususlardın biri de fiziksel aktivitenin bu süreç içerisinde azalmasıdır. Özellikle çalışmayan bireyler, günlük enerji harcamalarını azaltmak ve zamanın bir an evvel geçmesi adına geç saatlere kadar uyumaktadır. Her türlü aktiviteden kaçınmak, oruç tutarken fazla acıkmadan rahat bir gün geçirmeyi sağlar. Buna karşılık metabolizma daha da yavaşlar. Eğer ki kilo almadan bu riskli dönem aşılmak isteniyorsa, günlük aktivite mutlaka artırılmalıdır. İftar sonrası yarım saatlik kalbi yormayacak tarzdaki (yürüyüş, bisiklete binme, yüzme gibi) bir aktivite bile sayısız fayda sağlayacaktır. Ramazanda gün boyu aç kalınacağı için yatmadan aşırı yemek yerine, sahura kalmak çok daha sağlıklı olacaktır. Sahura kalkılmadığı takdirde açlık süresi ortalama 19 - 20 saate çıkmaktadır. Bu durumda kan şekeri günün daha erken saatlerinde düşmekte, kişinin iş verimi azalmakta, iş kazası riski artmaktadır. Bu yüzden mutlaka sahura kalkılmalı ve yemek yerine; süt, çay, taze sıkılmış meyve suyu, bitki veya meyve çayı yanında, yumurta, peynir, zeytin, esmer ekmek gibi alternatiflerden oluşan kahvaltı tercih edilmelidir. Uzun bir açlık sonrası, iftara mümkünse 1 kâse çorba ile başlayarak 5 - 10 dakika kadar yemeğe ara verilmeli, ardından ana yemeklerle devam edilmelidir. Etli veya etsiz sebze yemekleri, pilav, makarna, esmer ekmek gibi tahıllar, kuru baklagil yemekleri, yoğurt, ayran, cacık, salata, meyve gibi lif oranı yüksek alternatiflerden oluşan bir iftar yemeğinin sindirimi de daha kolay olacaktır. Besinler çok iyi çiğnenmeli, yavaş yenilmelidir” diye konuştu.

Kaynak: haberdenizli.com
banner1640
Yorumlar (0)