İflasın ardından hobisi ekmek kapısı oldu

Denizli’de çalıştığı gıda firmasının iflasının ardından işsiz kalan vatandaşın hobi olarak yaptığı ahşap ürünler ekmek teknesi oldu. 8 yıl önce atıl durumdaki tahtaları küçük ahşap ürünlere dönüştürerek işe başlayan Aksakal, Türkiye’nin yanı sıra yurt dışına da ürün gönderiyor.

GÜNCEL 15.09.2020, 11:39 15.09.2020, 11:46
İflasın ardından hobisi ekmek kapısı oldu
banner1641

HABERDENİZLİ.COM

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde yaşayan Hasan Aksakal 8 yıl önce çalıştığı gıda firmasının iflasının ardından işsiz kaldı. İş arayışına giren Aksakal, Denizli’de olmayan bir mesleğe yönelmek isteyince yıllardır uğraş verdiği hobisine yöneldi. Yıllardır atıl durumda olan ağaçlardan küçük ev ve süs eşyaları yapan Aksakal, açtığı iş yerinde bunları satmaya başladı. Başlangıçta ufak ürünler ile başlayan Aksakal, zamanla gelen talepleri karşılamak için işleri büyüttü. Süs eşyalarından radyoya, hatta restoranlara oturma gruplarına kadar ahşaptan pek çok ürün yapan Aksakal, talepleri karşılamaya başladı. Türkiye’nin birçok kentinden sipariş alan iş yeri, yurt dışına da ürün gönderiyor.

Hobisini zamanla sanata dönüştürdüğünü ifade eden Hasan Aksakal, “Bu işe hobi olarak başladık. Zamanla sanata dönüştürdük ve 8 yıldır bu işi yapıyoruz. Daha önce işletmiş olduğumuz gıda şirketimiz vardı ve onu batırarak kötü bir dönem yaşadık. Çaresizlik bizi bu işe attı. Ne yapabiliriz dedik ve Denizli’de olmayan bir şey yapmak istedik. Elimizden de bu tarz işler geliyordu ve daha önceden hobi olarak yapıyorduk. Olmayan bir şey olsun istedik. Yavaş yavaş bir yıl boyunca küçük maketlerle ve daha da farklı eşyalar ufak ufak başladık. Bu iş bizi daha da ileriye götürdü” dedi.

“Ahşap üzerinde aklınıza gelebilecek her şeyi yapıyoruz”
Çoğu ürünü ahşapla elde edebileceğini söyleyen Aksakal, “Zamanla büyüttük ve işimiz ilerledi. Çok şükür boş kalmıyoruz ve Allah bereket versin her gün işimiz var. Artık ağaçlarda, doğal kütüklerden olsun masa, sehpa yapıyoruz. Ahşap üzerinde aklınıza gelebilecek her şeyi yapıyoruz ve yapamayacağımız şey yok. Genelde Türkiye için, İstanbul olsun İzmir olsun sahil kenarlarına çalışıyoruz. Ara ara Almanya gibi dış ülkeye de gönderiyoruz” diye konuştu.

İşe başlarken ürünleri tamamıyla el gücüyle yaptığına değinen Aksakal, “Makine yoktu ilk zamanlar, el makineleriyle mücadelemiz oldu. Degavaj ve sprel gibi. Bir yılın sonucunda makineleşmeye başladık. İşlerimiz ilerledikçe ihtiyaç meselesi oldu ve yavaş yavaş ilerledik” ifadelerini kullandı.

“Bence çok güzel bir yer ve çok başarılı”
Her gün onlarca vatandaş merakla iş yerine geliyor ve burada ürünleri inceliyor. Kapıdan geçtiği esnada ürünlerin dikkatini çektiğini belirten Işıl Avcı, “Biz annemle arabayla geçiyorduk, oradan fark ettik ve gelmek istedik. Bence çok güzel bir yer ve çok başarılı. Denizli’de böyle bir yerin olması gayet güzel. Sanırım içerideki radyo çok güzeldi. Onun haricinde farklı ağaçların değerlendirilmesi orijinalliğinin korunması gayet bence başarılı olmuş. Bence bir noktadan sonra insanların kendisini keşfetmesi gerekiyor. Keşfettikten sonra başarıyorsunuz. O anlamda bence başarılı ve birçok kişiden fikir alıp daha da ileriye gidebilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA - DENİZLİ
banner1640
Yorumlar (7)
mehmet 5 ay önce
2019 mayıs ayından beri iş yapmaları için verdiğim parayı bu kişilerden alamıyorum. Benim gibi de çok mağdur var bu kişilerle benzer sorun yaşayan, parasını kaptıran, iş yaptıramayan. Yanlarına gide gele mağdurların onlarcasına şahit oldum. Ben ne işi yaptırabildim ne de paramı alabildim. Haberdeki güzelliklere ve yalanlara kanmayın. Yerleri eskiyolda honaza dönen köşede. Paranızı verip mağdur olmayın. Ben 16 aydır uğraşıyorum iş ya da para diye. Hala yalanlarını dinliyorum. iflas olayı?
OSMAN YILMAZ 5 ay önce
BEREKETLİ OLSUN TEPRİKLER BAŞARILAR,SİZLER UMUTSUZLARA ÖRNEKSİNİZ KUTLUYORUM.
Elo 5 ay önce
Asıl işini bulmuşsun. Bu yetenekle başkasının yanında çalışman ziyanlık olurmuş.
Bahattin yıldırım 5 ay önce
Selamünaleyküm..Bu arkadaşlar güzel işlere imza atmışlar güzel işler yapıyorlar buraya kadar çok iyi kendilerini tanımam ama burada görmüşken yazmadanda edemiycem 2019 yılında bu arkadaşlar araç satış sitesine ilan koymuşlar istanbuldan gittim denizliye arabayı almaya biraz bekleyin babam araba ile kuşadasına gitti geliyor yolda dedi bizde bu dükkanda bekliyoruz aradan 4 5 saat geçti hala bekliyoruz en sonunda işi patlattık araba sanayide otomatik vites şanzımanda büyük bir sıkıntı var derme çatma onu yaptırmaya çalışıyorlar Allah yüzümüze güldü yapamadılar yoksa araba az bişey yürüse bize satıp noterin önünde kalıcaz yada istanbula yola çıktığımızda oralarda biyerlerde kalıcaz yolda yani ben bu arkadaşların böyle bir dümenci olduklarını çok iyi bilirim birde ekip olmuşlar dükkandaki herkes aynı ağızdan konuşuyor falan filan
mustafa ozen 5 ay önce
helal olsun bir kapı kapanıp başka kapı açan Allaha hamdü senalar olsun maaşAllah abimiz çok güzel işler yapmış kendi işini kurmuş böylelikle başarılar daim olsun
Cevriye denizliden 5 ay önce
Cok güzel elinize saglık Allah kolaylik versin bereket versin
Acaba bu güzel işyeri nerede, gidip görsek 5 ay önce
Acaba bu güzel işyeri nerede gidip görsek