banner1348

HSK’da bir Denizlili

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucu, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeleri seçildi. Oylama sonucu  Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Cafer Ergen, Ali Cengiz Köseoğlu, Songül Yazar ve Hamit Kocabey üye olarak seçildi.  Bir önceki dönem HSK üyesi olan Denizlili Alp Arslan tekrar üye olarak seçildi.

HSK’da bir Denizlili

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan 2’nci tur oylama sonucu Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeleri belirlendi. Dün gece Meclis’te yapılan ilk turda hiç bir aday 367 oy çoğunluğuna ulaşamadı ve ikinci tura geçildi.

İkinci turda ise 7 aday HSK üyesi seçildi. Gizli yapılan ikinci tur oylamasına 348 milletvekili oy kullandı. Yargıtay Üye Kontenjanından seçilen 7 kişinin isimleri şöyle; Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Danıştay Üye Kontenjanından; Cafer Ergen, Öğretim Üyesi Kontenjanından; Ali Cengiz Köseoğlu, Avukat Kontenjanından; Songül Yazar, Öğretim Üyesi/Avukat Kontenjanından; Hamit Kocabey, Genel Kurul’da yapılan oylamanın ardından HSK üyeliğine seçildi.

ALP ARSLAN YENİDEN ÜYE

2016 yılında HSK üyesi seçilen Denizlili Alp Arslan tekrar HSK üyesi olarak görevine devam edecek.

Alp Arslan Kimdir?
06 Nisan 1964 tarihinde Çal’da doğmuştur. Bekilli Atatürk Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1990 yılında mezun olduktan sonra askerliğini Burdur’da bedelli olarak yapmıştır.
Ankara hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Arslan; sırasıyla Çıldır, Gelendost, Keskin Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği, Ankara Cumhuriyet Savcılığı ve Türkiye Adalet Akademisi Öğretim Görevlisi görevlerinde bulunmuştur.
16 Ekim 2012 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Alp Arslan,Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Üyesi iken 06.08.2016 tarihinde Hakimler ve Savcılar Kurulu Üyeliğine seçilmişlerdir.
Orta derecede İngilizce bilen Arslan, Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisans yapmıştır.
Evli ve altı çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER