HIV Nedir?

GÜNCEL 04.03.2021, 15:48 04.03.2021, 16:09
HIV Nedir?

Bağışıklık sistemi üzerinde çok etkili olan HIV( Human Immunodeficiency Virüs) cinsel temas ile bulaşarak vücutta yer alan dokulara yerleşmektedir. CD+T lenfosiyi adı verilen hücrenin içerisinde yer alan beyaz kan hücrelerini yok etmektedir. Bu durumda da bağışıklık sistemi çok şiddetli bir şekilde baskılanmaktadır. Sonuç olarak da vücudun bağışıklık sistemi zayıflayarak hastalıklara karşı savunmasız bir hale gelmektedir. Genellikle verem, zatürre, ishal ve menenjit gibi tedavisi olan hastalıkları tetiklemektedir. Ancak bazı vakalarda ise zarar çok ciddi boyutta olduğu için tedavisi mümkün olamamaktadır. Hasta sayısı çok yüksek olmamak ile birlikte kansere de neden olduğu görülmüştür.

Virüsler cansız varlıklardır. Girdiği hücreden aldığı enerji ile hızlı bir şekilde çoğalarak bütün vücuda yayılabilmektedir. Yalnızca cinsel yol ile değil kan, ilaç, iğne ya da organ nakli sırasında da olmaktadır. Hamilelik döneminde de anneden bebeğine dahi geçebilmektedir. HIV virüsü AIDS hastalığına neden olmaktadır. Acquired Immune Deficiency Syndrome(AIDS) yaşamı tehdit edecek kadar tehlikeli bir hastalıktır.

Bağışıklık sistemi çok kötü bir şekilde etkilendiği için savunma mekanizması hem enfeksiyonlara hem de kansere karşı tamamen savunmasızdır. Ancak her HIV virüsü alan kişinin de AIDS olacağı anlamına da gelmemektedir. Bazen çok kısa bir süre içerisine olurken bazen de 15 yıl sonra AIDS olan hastalarda bulunmaktadır.

Teşhis ne kadar erken konulursa süreç daha rahat bir şekilde geçmektedir. Çünkü bağışıklığı sistemi çöken bir kişi en ufak bir mikroba karşı savunmasızdır. Tedaviye mümkün olan en kısa süre içerisinde başlanır ise yaşam kalitesi artmakta ve bulaşma olasılığı da düşmektedir. Başka bir şekilde ifade edilir ise virüs AIDS’e neden olmadan da önlenebilmektedir.

HIV testi

Bir nedenden dolayı HIV virüsü olan bir iğne, enjektöre dokunan, korunmadan cinsel bir ilişki yaşayan veya bir şekilde virüs olan kişi ile temas eden herkes HIV testi yaptırmalıdır. Virüsün tespiti çeşitli yöntemler ile yapılabilmektedir.

  • Elisa Testi: Enfekte olan kişinin kanı alınarak antikor seviyesi ELISA metodu ile ölçülmektedir. Antikor seviyesinin takip edileceği dönem düşünüldüğünde yanılma payı olan bir yöntemdir.
  • P24 Antijen Testi: Virüsün yapısında yer alan özel bir protein olan p24 tespit edilerek de tanı konulabilmektedir.
  • Kombinasyon Testleri: Bu yöntemde ise hem HIV antikorları hem de p24 proteini belirlenmektedir. 4. Nesil olarak adlandırılan bu test en çok kullanılan yöntemdir. Genellikle 1 ile 3 hafta arasında test sonuçlanmaktadır. HIV Western Blot testi ile de doğrulama yapılmaktadır.

Alanında uzman kadrosu ile Tetra Laboratuvarı sizlere bu hizmeti sunmaktadır. Özel olarak geliştirdikleri Vidas HIV Duo Ultra testi ile p24 antijeni çok hassas bir şekilde saptanmaktadır. Özgünlük ise %99,88’dir. Çağımızın önemli hastalıklarından olan HIV virüsünü yüksek hassasiyet ve doğruluk ile gelişmiş sistemleri ile HIV virüsünü tespit etmektedirler.

Yorumlar (0)