HIV Aşısı Nedir?

GÜNCEL 04.03.2021, 15:59 04.03.2021, 16:01
HIV Aşısı Nedir?

HIV yani (Human İmmunodeficiency Virus), AIDS’e neden olan bir virüstür. Bu virüs insan bağışıklık sistemini ciddi düzeyde etkileyen ölümcül sonuçlar doğurabilen bir virüstür. Virüsün tespit edilmesinden sonra, aşılama işleminin yapılması son derecede önemlidir. Tetra Tıp Laboratuvar kurumu, kişilere her zaman doğru yönlendirmeler sunarak hastalığın erken teşhisinde ve aşılama sürecinde verimli bir rehberlik sunuyor.

Peki HIV aşısı neden önemlidir ve yapılması için hangi prosedürler izlenir? Tetra Tıp Laboratuvar kurumu, yaptığı çeşitli testler sayesinde HIV hakkında kişilere gerekli olan danışmanlık ve sağlık hizmetlerini sunuyor. Bu açıdan bakıldığı zaman gerçek bir tehdit olarak insan sağlığını etkileyen HIV virüsüne karşı her zaman hazırlıklı olunmalıdır.

Kurum sunduğu HIV testleri sayesinde oldukça gerçekçi ve doğru sonuçlar almanızı sağlıyor. HIV virüsü enfekte ettiği kişilerde belli bir süre boyunca semptom göstermez. Bu yüzden virüsün erken dönemde teşhis edilmesi son derecede önemlidir. Tetra Tıp Laboratuvarı kurumu, bu testi son derecede hassas ölçüm yöntemleriyle test ediyor.

Günümüzde HIV virüsü taşıyan herkeste AIDS (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) görüldüğü yanlış bir kanıdır. Özellikle de son zamanlarda gelişen HIV ilaçları sayesinde virüsün AIDS’i engellediği yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Virüsün bu açıdan erken dönemde teşhis edilmesi de tedavi için önemlidir. Günümüzde HIV tedavisi için yapılan aşı çalışmaları devam etmektedir.

HIV Testi

Tetra Tıp Laboratuvarı, günümüzde aktif bir şekilde HIV testi yapmaktadır. Bu şekilde bakıldığı zaman oldukça profesyonel ve etkili çalışmalara imza atmaktadır. Peki kimler, hangi durumlarda HIV testi yaptırmalıdır ve HIV testinin çeşitleri nelerdir? Şu durumlarda HIV testi yaptırmanız doğru olacaktır;

  • Korunmasız cinsel ilişki
  • HIV pozitif kanla temasta bulunmak

Tetra Tıp Laboratuvarının sunduğu HIV testleri ise;

  • Bağışıklık sisteminin virüse karşı tepkisini ölçen antikor testleri
  • Virüsün genetik yapısının ve parçasının ölçülmesi
  • Virüs yüzeyindeki protein miktarını ölçen antijen testleridir.

Bu testler profesyonel prosedürler doğrultusunda yapılır. Kurum her şüpheli HIV durumunda aynı hassasiyet ve itinalı yaklaşımı gösteriyor. HIV pozitif olduğunuzdan şüphelendiğiniz durumlarda kurumla iletişime geçerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

HIV testi süreci farklı periyotlara göre farklılık gösterebilir. İlk olarak bazı durumlarda virüsün insan vücudu üzerinde etkileri hemen görünmeyebilir. İlk olarak HIV ile enfekte olmuş iseniz kandaki antikor miktarının belirlenmesi için Elisa testi yapılır. Bu sayede antikor seviyesi belirlenmiş olur. Sonrasında virüsün seyrini takip etmek için çeşitli testler de düzenlenir.

HIV virüsüne maruz kalınması durumunda, vücut yaklaşık 3 ile 8 hafta sonra antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar sayesinde vücut sistemi HIV virüsü ile savaşmaya başlar. Tetra Tıp Laboratuvarı sunduğu profesyonel ve ayrıntılı test süreçleri ile doğru bir yönlendirme hizmeti sunuyor. Siz de HIV hakkında detaylı bilgi almak için kurumla iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)