Hemoroid/Basur Nedir?

GÜNCEL 24.11.2021, 16:39
Hemoroid/Basur Nedir?

Her sağlıklı insanın makat bölgesinde yastıkçıklar bulunur. Bunlar içerlerinde; damarlar, bağ dokusu ve düz kası barındırır. Ancak sürekli kabızlık veya ishal, aşırı ıkınma, yanlış tuvalet alışkanlıkları ve hamilelik nedeniyle bu yastıkçıklar sarkarak hemoroid şeklini alır. Hemoroid veya basur gelişmesinde, kişisel hijyen, taharetlenme veya makat bölgesi temizliğinin bir ilgisi olmadığı saptanmıştır. Eskiden hemoroid; makat (anüs ve rektum) bölgesindeki toplardamarlarının genişlemesi veya varisi olarak tanımlanmaktaydı; ancak günümüzde bu görüş kabul görmemektedir.

Dışkılama sonrasında meydana gelen dayanılmaz ağrıların nedeni olan makat çatlağı tedavisi için uzman bir doktordan kesinlikle yardım alınmalıdır.

Hemoroid (Basur) Tanısı

Makattan kanama olduğunda hasta mutlaka uzman bir cerrah tarafından muayene edilmelidir. Sadece makat bölgesi ile uğraşan cerrahlara proktoloji uzmanı adı verilir.

Dış Hemoroid (Basur): Makat bölgesinin en hassas ve ağrıya duyarlı olan bölgesinde yerleşirler. Buradaki damar pıhtılaşırsa, aşırı ağrılı bir şişlik oluştur (tromboze hemoroid).

İç Hemoroid (Basur): En sık rastlanan belirtisi, kanayan veya ağrısız olarak makattan dışarıya sarkan şişliktir. Bu tip hemoroid çoğunlukla hastalar tarafından dışkılama sonrasında temizlik işlemi sırasında tesadüfen fark edilir. Bu hemoroid veya basur; dışarıya tam olarak sarkması veya fıtıklaşması ve içeri itilememesi durumunda şiddetli makat ağrısına neden olabilir.

Hemoroid (Basur) Hastalığının Seyri

Hemoroid hastalığının başlangıç döneminde sadece makattan kanama yakınması varken, daha sonraki dönemlerde kanamaya dışkılama sırasında makatta oluşan şişlikler eşlik eder. Hemoroid (basur) ilerledikçe bu şişlikler artık içeriye girmez hale gelir. Özellikle ilerlemiş olduğu dönemlerde hemoroid (basur) memelerinin dışarı çıkmış olması nedeniyle makat devamlı ıslak hale gelir. Makat ıslaklığı nedeniyle kaşıntı da diğer yakınmalara eklenir. Bir de hemoroidin (basur) akut dönem özellikleri vardır. İç hemoroidler (basur memeleri) dışarıya çıkar, içeriye giremez ve şişer, içleri kanla dolar. Bu dönemde makatta büyük, şişkin bir kitle oluşur ve hemoroidlerin bu safhası çok ağrılıdır.

Yorumlar (0)