Görevinden Alınan Rektör Bağ’ın Teknokent Maaşı Sayıştay Raporu’nda

Eşine özel kadro açtığı için işine son verilen Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ’ın aynı zamanda kendisini Teknokent’e Genel Müdür olarak atayarak 11 bin TL maaş aldığı Sayıştay Raporu'nda yer aldı.

GÜNCEL 06.10.2020, 14:42 13.11.2020, 10:21
Görevinden Alınan Rektör Bağ’ın Teknokent Maaşı Sayıştay Raporu’nda

Sayıştay’ın 2019 yılı raporları yayınlandı. Sayıştay Raporu’nda en çok dikkat çeken konulardan biri Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), eşine özel kadro ilanı açıp anlaşılınca görevinin disiplin cezası nedeniyle kanunen son verilen Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ oldu. Rektör Bağ’ın bununla da yetinmediği Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Teknokent’e Genel Müdür olarak atayıp, aylık 11 bin lira maaş aldığı ortaya çıktı.

PAMUKKALE REKTÖRÜ TEKNOKENTTEN DE MAAŞ ALDI
Eşi için adrese teslim kadro ilanı açması nedeniyle görevden alınan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Pamukkale Teknokent Yönetici Şirketten aldığı ücret ile denetime takıldı. Personel ödemeleri incelendiğinde; üniversitenin yüzde 73’lük hisse bedeli ödeyerek ortak olduğu şirkette, rektörün aynı zamanda genel müdür, üniversitedeki bir öğretim üyesinin de genel müdür yardımcısı olarak çalışmasının kanuna aykırı olduğu kaydedildi. Bu görev nedeniyle rektörün genel müdür maaşı (2019’da 11 bin TL), öğretim üyesinin ise genel müdür yardımcısı maaşı (2019’da 9 bin TL) aldığı tespit edildi.

Aykırı.com.tr’nin haberine göre; Sayıştay’ın raporunda, Üniversite’nin Rektör Bağ’a Genel Müdür maaşı, üniversiteye mensup bir öğretim üyesine de Genel Müdür Yardımcısı ünvanınıyla maaş ödendiği tespit edildi. Raporda, Rektör’e ve öğretim üyesine maaşın Aralık 2016’dan beri ödendiği belirtildi.

REKTÖRE 11 BİN, ÖĞRETİM GÖREVLİSİNE 9 BİN TL
Pamukkale Teknokent’e kendisini Genel Müdür olarak atayan Rektör Bağ’a 2019 yılı itibariyle her ay 11 bin TL maaş ödendiği, Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan öğretim görevlisine ise 9 bin TL ücret ödendiği ifade edildi.

ÖĞRETİM ÜYESİ MAAŞ ALMAYA DEVAM EDİYOR
Raporda, Rektör Bağ’a ödenen maaşın 15 Nisan 2020 yılı içerisinde durdurulduğunun belirtilmesine rağmen öğretim üyesine ödenen Genel Müdür Yardımcılığı maaşının devam ettiği belirtildi. Ayrıca raporda, “2019 yılı içerisinde Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılığı için Rektör ile Öğretim Üyesine yapılan ödemeler için herhangi bir işlem yapılmamıştır.” denildi.

Sayıştay raporunda Rektör’ün Genel Müdür, öğretim görevlisinin ise Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmasının 2547 sayılı Kanunun ruhuna aykırı olduğu belirtilirken, “2019 yılı için Pamukkale Teknokent Yönetici Şirketinde Rektör ve Öğretim Üyesinin, Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunamayacakları gibi bu görevlerinden dolayı maaş da alamayacakları değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)