Görenleri Hayrete Düşürüyor.

Muğla’da makine mühendisi bir çiftçi tarafından yetiştirilen 90 kiloluk bal kabakları, görenleri hayrete düşürüyor. Karabağlar Yaylası'nda yerli tohumla dev bal kabakları yetiştiriliyor.

Görenleri Hayrete Düşürüyor.

Muğla’da makine mühendisi bir çiftçi tarafından yetiştirilen 90 kiloluk bal kabakları, görenleri hayrete düşürüyor. Karabağlar Yaylası'nda yerli tohumla dev bal kabakları yetiştiriliyor. Sece mevkisindeki bahçesinde Münnami Özyurt, bu yıl halk pazarından aldığı yerli tohumla çok büyük bal kabakları yetiştirdi. Bir kökten sekiz tane kabak çıktığını belirten Özyurt, “Bu kadar yıl üreticilik yapıyorum ama ilk kez bu büyüklükte kabak gördüm.” dedi.

Özellikle lokanta ve pastanelerden gelen yoğun talep üzerine önümüzdeki yıl üretimi arttırmayı düşündüğünü söyleyen Özyurt, "Kabağın tohumunu, halk pazarında yaşlı bir teyzeden aldım. Tohumlar yerli çıktı. Ektikten sonra hemen büyümeye başladı. Kabak suyu çok sever diye bol su vermeye başladık. Büyüdükçe büyüdü, 90-100 kiloya kadar ulaştı. Yerli tohum kullanılırsa iyi bir verim elde edileceğini düşünüyorum. Bugüne kadar böylesine büyük kabakla hiç karşılaşmadım. Tek kökten yaklaşık sekiz bal kabağı aldım. Kökün ucu, evin önüne kadar dayandı. 20-25 Haziran'da ektim, şimdi topluyoruz. Ne gübre ne de ilaç verdim, doğal haliyle büyüdü. İçindeki tohumları alıp önümüzdeki yıl daha fazla ekeceğim." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2012, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER