GEYİKLER İÇİN DAĞA ÇIKTILAR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Denizli Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından doğal hayatta bulunan yaban hayvanlarına yem bırakıldı.

GÜNCEL 07.01.2015, 16:51 07.01.2015, 16:52
GEYİKLER İÇİN DAĞA ÇIKTILAR
banner1641
Orman ve Su İşleri Denizli Şube Müdürü Hamdi Akan, Çivril ilçesi sınırları içinde yer alan koruma altındaki Akdağ'da yaşayan yaklaşık 250 kızıl geyik ve 400 yılkı atları için300 kilogram besi yemi, 200 kilogram yonca ve buğday samanın ekipler tarafından doğaya bırakıldığını söyledi. Bölgede kar kalınlığının 40 santimetreyi geçtiğini belirten Şube Müdürü Akan, “İki gündür etkili şekilde yağmaya devam eden kar doğada yaşayan canlılar için tehlikeli olmaya başladı. Özellikle koruma altındaki bölgelere yoğun olarak yem bıraktık. Ekiplerimiz, yemleri ağaç altlarına, aşırı kar yağsa da üzerleri kapanmayacak şekilde koyuyor. Kış boyunca bu uygulamaya devam edeceğiz.” dedi.

Kuşlar için de yem koyulacak
Yoğun kar yağışlı günlerde kuşlar için de yol kenarlarına buğday ve arpa koyacaklarını belirten Hamdi Akan, "Çivril Akdağ ile birlikte 20'den fazla geyiğin yaşadığı Karcı Dağı ve milli parkımız Honaz Dağı'nda da ekiplerimiz bu yıl yemleme yapacak. Kış şartları ne kadar ağır geçerse geçsin, doğadaki canlılarımızı aç bırakmayacağız. Doğal hayatın korunması ve geliştirilmesi için bu tür çalışmaların da yapılması gerekiyor. Doğadaki canlılarımızı bir taraftan kaçak avcılardan korurken diğer taraftan da aç kalmalarına engel olacağız. Yaban hayvanlarına sahip çıkmak, insani sorumluluğumuz olmasının yanı sıra, ülkemizin biyolojik çeşitliliğini koruması ve yaban hayvanlarının popülasyonun artışına katkı sağlamaktadır” dedi.


Kaynak: haberdenizli.com
banner1640
Yorumlar (0)