Evlilik programı izleyicilerine OHAL şoku

Türkiye’nin en büyük televizyon kanallarında gündüz kuşağında yayınlanan evlilik programları OHAL kapsamında yayımlanan 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yayından kaldırıldı. 

Evlilik programı izleyicilerine OHAL şoku

Televizyon Ekranlarının hem çok izlenen hem de en çok tepki gören evlilik programları bugün yayınlanan KHK ile yasaklandı. OHAL kapsamında yayımlanan 690 Sayılı KHK ile radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı veya buluşturulduğu türden programlara yer verilemeyecek. Yani bundan sonra ekranlarda evlilik programları izlenemeyecek. 

Program yapımcılarından bir açıklama yok

Resmi Gazetede yayınlanan KHK yayınlandığı andan itibaren devreye giriyor. Yani dün yayında olan evlilik programları son yayınını yapmış oldu. KHK’nın yayınlanmasının ardından sosyal medya da evlilik programlarının kapatılması olumlu ve olumsuz bir çok yoruma neden olurken  Evlilik programı sunan Esra Erol, Zuhal Topal, Seda Sayan ve Uğur Arslan’dan henüz kanunla ilgili bir değerlendirme gelmedi. Sessiz kalmayı tercih eden ünlü sunucuların yapacağı açıklama merakla bekleniyor. 

Son yıllarda izlenme rekorları kıran evlilik programları izlendiği kadarda tepki çekmişti. Meclis gündemine bike taşınan programlar için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), son bir yılda toplam 11 milyonu aşan ceza kesmişti. 
 
KHK’da evlilik programlarıyla ilgili o bölüm:

Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı ve/veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına ve/veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez.

Katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları, yerel aranır numaralar, benzeri özel içerikli hizmetlere ilişkin numaralar ile özel ücrete tabi diğer sabit ve mobil numaralar kullanılmak suretiyle, izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı ve/veya haksız kazanca neden olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ve ikramiye taahhüt edilemez ve bu yöntemle ürün tanıtımı, satışı ve pazarlaması yapılamaz.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2017, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243