Eski Hükümlü Kadın Başarı Merdivenlerini İŞKUR Desteğiyle Çıktı

2009 yılında ticari hayatında yaşadığı bir sorun nedeniyle cezaevine giren Mükerrem Güleç, (46)  7 yılın ardından cezaevinden denetimli serbestlikle tahliye oldu.  Tahliye olduktan 1 hafta sonra İŞKUR’a başvuran Güleç, burada aldığı eğitimin ardından Organik Solucan Gübresi Üretmek için İŞKUR’dan maddi destek aldı.1 yılda işlerini büyüterek borçlarını kapatan Güleç’in hedefi ise Yurtdışına Solucan gübresi satmak.  

GÜNCEL 20.02.2018, 15:57 20.02.2018, 16:03
Eski Hükümlü Kadın Başarı Merdivenlerini İŞKUR Desteğiyle Çıktı

HABERDENİZLİ.COM

Mükerrem Güleç, (46) Butik üzerine bir işletme işletirken  Ticari yönden yaşadığı bir sıkıntı nedeniyle 2009 yılında cezaevine girdi.  7 yıl cezaevinde kalan Güleç, 2016 yılının Eylül ayında denetimli serbestlikten faydalanarak tahliye oldu.

Cezaevinde İŞKUR’un mahkumların topluma yeniden kazandırılması kapsamında vermiş olduğu seminerlere katılan Güleç, burada İŞKUR’un eski hükümlülere hibe sağladığını öğrendi.  Tahliye olduktan bir hafta sonra İŞKUR’a başvurusunu yapan Güleç, ilk önce ‘Girişimcilik Eğitim Sertifikası’ aldı. Eğitim sırasında Organik Solucan Gübresi Üretme konusunda bir fikir edindi.  Daha sonra konu ile ilgili Türkiye genelinde yapılan işleri ve ihtiyaç sahasını araştırdı. 

1 YILDA 10 TON SOLUCAN GÜBRESİ SATTI

2016 yılının Eylül ayında tahliye olan Güleç, Ekim ayında projesini hazırlayarak Denizli İŞKUR’a sundu. 2017 yılı Mart ayında Proje Destek Hibesi İŞKUR tarafından onaylandı. Hibe kapsamında 160 bin adet Solucan, Solucan Gübre Eleği Makinesi, Solucan Üretim Kasalarını aldı ve M&U adında bir işletme kurdu. 1 yıl içinde 160 bin olan solucan sayısını 3 milyona çıkaran Güleç,  Geçen sürede 10 tonu aşkın Organik Solucan Gübresi üretimi yaptı. HAYVAN GÜBRESİNİ YEM OLARAK KULLANMAYA BAŞLADI

Yaptığı çalışmaları kendisini ziyaret eden İŞKUR personeline anlatan Güleç, Şu an işlenmeye hazır yaklaşık 10 ton Organik Solucan Gübresi olduğunu dile getirdi. Ürünlerini Kamu firmalarına ve kendi işini yapan çiftçilere sattığını anlatan Güleç, Solucan Gübresinden kazandığı paralarla 4 büyükbaş hayvan aldığını bu hayvanların gübresini de Solucan maması olarak kullandığını söyledi. Buradan kazandığı parayla dah önce devlete olan 4 bin  liralık vergi borcunu da ödediğini söyleyen Güleç, organik gübre kullanarak sebze üretimine başladığını ve katma değeri en yüksek olan Organik Sıvı Solucan Gübresi üretimine başladığını ifade etti.

Cezaevinden çıktığında aklına cezaevinde aldıkları seminerlerin geldiğini söyleyen Güleç, “Projemi sundum. İŞKUR bana destek çıktı. Aldığım hibe destek sayesinde işletmemi kurdum. Çalışmalarımız sonuç verdi ve işletmemi büyüttüm. İlerleyen dönemde daha da büyüyerek ihracata başlamayı düşünüyorum.  Ayrıca cezaevinde kalan kişiler için Solucan Gübre Üretimi Kursları düzenlenmesi ve uygulama alanı oluşturulması için proje hazırlamak istiyorum. Bakanımız Nihat Zeybekçi ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan’ın da desteği ile bu projeyi hayata geçirmek istiyorum’’ dedi.KENDİMLE GURUR DUYUYORUM

Güleç ‘’ Kadın olarak tek başına ayakta durabilmenin ve yaşadığım zorlukların ardından insanlara faydalı bir iş üzerine çalışıyor olmanın haklı gururunu yaşıyorum; bu gururu yaşatan Devletimize ve Denizli İŞKUR’a başta olmak üzere bu yolda bana destek olan iş arkadaşlarıma ve aileme çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Işık ‘’ Temel amacı istihdam olan Kurumumuzun yaptığı çalışmalar sonucunda insanların gözlerindeki mutluluğa şahit olmak tarif edilemez. Özellikle engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın umut ışığı olmak, kadınlarımızın, gençlerimizin elinden tutmak ve onları sağlam bir gelecek için iş sahibi yapmak adına Denizli İŞKUR olarak gayretle çalışmaya devam edeceğiz ‘’ dedi.


 

Yorumlar (0)