En İyi Perçin Çeşitleri ve Fiyatları: Civtec Civata

Perçin kullanmanın temel avantajı, uygulandıkları parçaların kalıcı olarak sabitlenmesidir.

GÜNCEL 19.04.2022, 11:26 21.04.2022, 17:30
En İyi Perçin Çeşitleri ve Fiyatları: Civtec Civata

Piyasada farklı endüstriler için çok çeşitli bağlantı elemanları bulunur. Sabitleme sistemleri, somun ve cıvatalardan perçinlere kadar değişebilir. En önemlilerinden ikisi vidalar ve perçinlerdir.

Perçin çeşitleri, iki parçayı birleştirmek için kullanılan metal pimler olarak düşünülebilir. Bir ucunda baş bulunan bir silindirden oluşan, çubuk olarak bilinen bir bağlantı elemanıdır. Perçinlerin önemli bir özelliği, aynı malzemeden olsun ya da olmasın iki parçanın birleştirilmesine izin vermesidir.

Perçin takviyeli bağlantılar kalıcıdır ve özel bir aletle yapılır. Perçin kullanmanın temel avantajı, uygulandıkları parçaların kalıcı olarak sabitlenmesidir. Ayrıca başka avantajları da vardır;

  • Perçinleme işlemi diğer birleştirme yöntemlerine göre oldukça ucuzdur.
  • Perçinler iki veya daha fazla parçaya uygulanabilir ve mutlaka aynı malzemeden olması gerekmez.

Perçinleme, kolayca otomatikleştirilebilen bir işlemdir. Sadece kör bağlantı olarak bilinen parçaların dış yüzeyine erişiminiz olduğunda uygulanabilir. Perçin fiyatları kişilerin bütçesini zorlamaz.

Vida ve Somun

Cıvatalar ve vidalar, nesneleri geçici olarak tutmak ve/veya birleştirmek için gereken bağlantı elemanlarıdır. Bunları takmak veya çıkarmak için uygun bir anahtar ya da tornavida ile başlarına tork uygulamak gerekir; Özel dişli delikler ayrıca vidalanabilir ve bir somuna takılabilir.

Cıvatalar ile vidalar, inşaat ve imalatta nesneleri geçici olarak bağlamak ve/veya sabitlemek için kullanılan mekanik bağlantı elemanlarıdır. Çok fazla kuvvet gerektirmeyen bağlantılar için somun veya punta kaynağı kullanımı genellikle iyi bir birleştirme yöntemidir.

Cıvata ve somun kullanmanın ana avantajı kurulum kolaylığıdır. Ek olarak, aşağıdakiler gibi başka avantajları da vardır;

  • Farklı malzemelerden yapılmışlardır.
  • Uygulamalar çok kolaydır.
  • Farklı yüzeyler ve malzemeler üzerinde çalışırlar.

Sonuç olarak, demiryollarında, otomobillerde, güneş enerjisinde vb. Cıvata ve somun kullanılır. Ev kullanımı veya basit sabitleme için günlük uygulamalarda kullanışlı bağlantı elemanlarıdır. Endüstriler gibi daha güçlü bağlantılar için perçin gereklidir.

Günümüzde Cıvatalar

Modern zamanlarda, yapısal çelik elemanları tutturmanın en çok tercih edilen yolu cıvata veya kaynak kullanmaktır. Tarihsel olarak, perçinler bir sabitleme aracı olarak kullanılmış, ancak çeşitli nedenlerle büyük ölçüde vidaların yerini almıştır. Bağlantı elemanlarının/aksesuarların seçimi, çelik bağlantılar için yaygın bir sınıflandırmadır.

Perçinler, çelik bağlantıların sabitlenmesinde uzun bir geçmişe sahiptir. Bir kapak ve bir sünek gövdeden oluşurlar. Montaj işlemi perçinin önceden ısıtılmasını ve pnömatik basınç uygulanmasını gerektirir. Bu, ön ısıtma ihtiyacı kurulum sırasında yüksek gürültü seviyeleri ve bakım sırasında perçinlerin değiştirilmesinin zorluğu gibi birtakım dezavantajlarla da sonuçlanabilir.

Vida Bağlantıları

Perçin somunu ve cıvatalar, daha düşük kurulum maliyetleri ile kurulum ve bakım kolaylığı nedeniyle perçinlerin yerini büyük ölçüde almıştır. Çelik konstrüksiyonda yaygın olarak tercih edilen iki çeşit cıvata, yüksek dayanıklı da yapısal çelik ve A307 cıvataları (genel cıvatalar) içerir. Yapısal çelik cıvatalar A325 (Grup A) ve A490 (Grup B) olarak alt kategorilere ayrılır ve yüksek mukavemetlidir. Bununla birlikte, cıvataların, düşük mukavemet ile sonuçlanan, titreşimli yükler altında gevşeme gibi dikkate değer bir dezavantajı da vardır. Perçin ayrıca iki veya daha fazla parçayı birleştirmek için kullanılan bir tutturucudur.

Lehimli Bağlantılar

Kaynaklı bağlantıların ana avantajı, tasarımlarının basit olması ve daha az parça ile malzeme gerektirmesidir. Bununla birlikte, kaynaklar büzülür ve bu etki, özellikle büyük kaynaklar için tasarımda hesaba katılmalıdır. Ek olarak, kaynakların incelenmesi daha zordur. Bu nedenle daha pahalı ve bakımı daha zordur. Montajcı tarafından gerçekleştirilen kaynağın kalitesinde farklılıklar da vardır. En yaygın kaynak türleri arasında köşe ve pah kaynakları bulunur. Ayrıca Civteccivata.com.tr sitesinden somun ve cıvata alabilirsiniz.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
18
parçalı bulutlu