Emniyet açıkladı; O araçların da geçiş önceliği var

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, trafikte geçiş üstünlüğü olan araçları kamuoyu ile paylaştı.

Emniyet açıkladı; O araçların da geçiş önceliği var

Buna göre, organ ve doku nakil araçlarının da trafikte geçiş önceliği bulunuyor. Trafik Hizmetleri Başkanlığı, hasta olmayan ambulansın ya da yangına müdahalaye gitmeyen itfaiye aracının geçiş üstünlüğüne sahip olmadığı vurgulandı.

Resmi internet sitesinde vatandaşlardan gelen soruları cevaplandıran Trafik Hizmetleri Başkanlığı, trafikte geçiş önceliği olan araçları açıkladı. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 71'inci ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 141 inci maddesinde geçiş üstünlüğüne sahip araçlar ve bu hakkın hangi hallerde ve ne şekilde kullanılacağı açıkça belirtildiği vurgulandı. Başkanlık açıklamasında, 17 Nisan 2015 tarihli ve 29329 sayılı resmi gazetede yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 141’inci maddesinde yapılan değişiklik ile geçiş üstünlüğüne sahip araçlar şöyle sıralandı: "Yaralı veya acil hastaların taşınması ve bunlara ilk ve acil yardımın yapılması için kullanılan ambulans ve özel amaçlı taşıtlarla, yaralı ve acil hasta taşıyan diğer araçlar. Organ ve doku nakil araçları. İtfaiye araçları ile benzeri acil müdahale araçları.

Sanık veya suçluları takip eden veya genel güvenlik ve asayiş için olay yerine giden zabıta araçları. Trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine giden trafik hizmetlerine ait araçlar. Yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşa ait kar ve buz mücadelesi araçları ile acil müdahale gerektiren çalışmalarda görevli araçlar. Afet ve acil durum hallerinde afet ve acil durum hizmetlerinde görevli bulunan araçlar. Hizmetin devamı süresince koruma araçları ile korunan araçlar. Görev halinde iken geçiş üstünlüğü hakkına sahip olduğu, ancak bu hakkın halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak, ışıklı ve sesli uyarı işaretlerini bir arada vermek şartı ile kullanılabileceği, bu araçların görev hali dışında geçiş üstünlüğü işaret ve hakkını kullanamayacakları hüküm altına alınmıştır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243