Eğitim-Bir-Sen Denizli Şubesi, "Halkı Kin ve Nefrete Sürükleyen Bir Eğitimci"

Eğitim-Bir-Sen Denizli Şubesi; bir eğitimcinin sosyal medya üzerinden Kuran Kursları’yla ilgili kin ve nefret içeren paylaşımından dolayı basın açıklaması yayınladı.

GÜNCEL 24.12.2020, 15:20
Eğitim-Bir-Sen Denizli Şubesi, "Halkı Kin ve Nefrete Sürükleyen Bir Eğitimci"

HABERDENİZLİ.COM

Yapılan açıklamada; Denizli’de görev yapan bir eğitimcinin sosyal medya üzerinden Kuran Kursu inşaatı için “lütfen anne babalar çocuklarınızı buralara teslim etmeyin hele  4-6 yaş grubu çocuklarınızı asla teslim edip o küçük beyinlerine başkalarının zihniyetleriyle doldurmayın.” ifadelerinin akılla izahı mümkün değildir.

Sosyal medya üzerinden yapılan bu açıklama; Sözde laiklik ve demokrasi ambalajı ile din düşmanlığını köhne ideolojiler pazarına sürmüş, toplumun değerlerine ve dinamiklerine ne denli yabancılaştığını göstermiş, islamifobik bir yaklaşım ortaya sermiştir.

Öyle ki Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kontrolünde ve  akademisyenler, pedagoglar, Kur’an kursu öğreticileri ve okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri alınarak çoklu katılım anlayışıyla bu kurumlarda programlar hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Bu yaş grubuna verilecek dinî eğitim, millî eğitimin temel ilkeleri ile uygun olarak erken çocukluk döneminde dinî eğitimin sağlıklı bir şekilde verilebilmesi arayışının bir tezahürü olarak ortaya çıktığı da açıkça görünmektedir.

Devletin tüm kademelerinin denetiminde ve erken çocukluk döneminde dinî eğitimin sağlıklı bir şekilde verilebilmesi arayışının bir tezahürü olarak ortaya çıkan 4-6 yaş Kuran Kurslarına, adı eğitimci olsa da ciddi bir eğitime ihtiyacı olan bu şahsın bunca kin ve nefret duyması; her türlü kutsalı, inancı ve manevi değeri hurafe olarak gören katı pozitivist aydınlanmacı anlayışın, insanlığı sürüklediği trajedik durumunun tezahürüdür.

Anayasa’nın 24. Maddesinde herkesin dini inanç yönünden hür olduğu belirtilmiş ve dini inanç ve kanaatlerinden dolayı da kınanamayacağını ve suçlanamayacağını da açıkça hüküm altına alınmıştır. Yine TCK 216 maddesinde de “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik…” etmeninde açıkça suç olduğu belirtilmiştir. Hal böyle iken din eğitimi devletin yetkili organlarının denetimi ve kontrolü altında yürütülmekteyken Kuran Kurslarını hedef göstererek halkı kin ve nefrete alenen tahrik etmek açıkça suç teşkil etmektedir.

Bir eğitimciye yakışmayan ve bu kutsal mesleği icra eden tüm eğitimcilerimizi töhmet altına sokan bu şahsiyeti şiddetle kınıyor, adli ve idari yönden suç duyurusunda bulunuyoruz.

Yorumlar (1)
Dikkate alınmalı 8 ay önce
Talihsiz bir paylaşım olmuş. Eğitimci arkadaşın muhtemelen psikolojik desteğe ihtiyacı var. Çünkü Dini ve Milli Değerlerin 4-6 yaş grubuna uygun tarzda verilmeye çalışıldığı, Devletin bir kurumunun
bünyesinde hizmet icra eden bir kursa hasmane tutum, baştan Milletin vicdanında mahkum olmuştur.
Fakat burada şunu kamuoyuna duyurmaya bir borç biliyorum. 4-6 yaş grubunda görev yapan öğreticiler genelde Fakülte mezunu değil ve Pedagojik Formasyon Belgeleri yok. Bu durum Dini Eğitim açısından sıkıntılar doğurabilir. Bu kurslarda çocuk gelişimiyle ilgili bölümlerden mezun olan üniversite mezunu eğitimcilerin görevlendirilmesi doğru olandır.