"Down sendromu hastalık değil farkındalıktır"

GÜNCEL 21.03.2018, 16:16
"Down sendromu hastalık değil farkındalıktır"

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Engelliler Meclis Başkanı Sevil Güngör, "Down sendromu hastalık değil farklılıktır" dedi.

Denizli Büyükşehri Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör ve Yürütme Kurulu üyeleri 21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. 10 Kasım 2011 tarihinde Birleşmiş Milletlerin aldığı kararla 21 Mart’ın Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü olarak tanımlandığını belirten Engelliler Meclisi Başkanı Güngör, “Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi olarak, tüm engelli gruplarımızın özel ve farkındalık günlerinde yanlarında olduğumuzu belirtebilmek adına çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. 7-14 Ocak Beyaz Baston Farkındalık Günü'nde görme engelli arkadaşlarımızı yalnız bırakmadık. 21 Mart'taki bu özel günümüzde de yine arkadaşlarımızın yanındayız” diye konuştu.  Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi’nin her zaman engellilerin yanında olduğunu ifade eden Güngör, "Down sendromu bir eksiklik ya da hastalık değil farklılıktır. İnsanlarda 46 kromozom bulunmaktadır. Down sendromlu bireylerde ise kromozomun 47 olduğu ve bölünürken dağılmadığı gözlenmektedir. 6 hisleri çok kuvvetlidir, öğrendiklerini kesinlikle unutmazlar, kin nefret beslemezler, hisleri hassastır” dedi.

Down sendromlu annesi ve Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Hatice Şahin ise, down sendromunun bir farklılık olduğunu vurgulayarak, "Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın down sendromlulara ve ailelerine verdiği destek bizler için çok önemli. 2015 yılında açılan Down Kafe ile çocuklarımız sosyalleşmenin yanı sıra ailelerine de katkı sağlamaktadır. Denizli halkını Down Kafe’ye davet ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)