DERNEKLER BİRLEŞİP FEDERASYON KURACAK

Denizli'nin Pamukkale'den sonra en büyük zenginliği, simgesi, uzun ötüşü, heybetli görünüşü ve parlak tüyleri ile ünlü Denizli Horozları, federasyon çatısı altına giriyor.

GÜNCEL 06.08.2015, 16:06 06.08.2015, 16:20
DERNEKLER BİRLEŞİP FEDERASYON KURACAK
banner1665
Türkiye genelinde süs tavuğu ve horozu besleyen hobicilerin kurduğu derneklerden sekizi bir araya gelerek federasyon olma yolunda ilerliyor. Bu dernekler İstanbul Süs ve Bahçe Hayvanları Derneği, Bursa Süs ve Bahçe Hayvanları Derneği, Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği, Manisa Süs ve Bahçe Hayvanları Derneği, Çanakkale Lapseki Süs ve Bahçe Hayvanları Derneği, Muğla Süs ve Bahçe Hayvanları Derneği, Samsun Süs ve Bahçe Hayvanları Derneği ile İzmit Süs ve Bahçe Hayvanları Derneleri federasyonun kurucu dernekleri olacağını anlatan Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hasan Sağlam, “Derneklerin ortak sorunlarını çözebilmek ve tüm yurt genelindeki hobiciler arasında dayanışma sağlamak amaçlı federasyon kurulacak” dedi.


Yerel ırklar tanıtılacak, yarışmalar düzenlenecek
Derneklere göre federasyonun imkanlarının daha fazla olacağını belirten Başkan Sağlam, “Federasyonumuz aracılığı ile sesimizi uluslar arası arenada duyuracağız. Yurt dışında yerel ırkların tanıtımını yapacağız. Düzenlenecek yarışmalarla hobicileri ve hayvan dostlarını bir araya toplayacağız. Federasyonun kuruluşunda yer almaktan Denizli’yi ve Denizli Horozlarını temsil etmekten mutluyuz. Denizli’de 80 Denizli Horozu yetiştiricisinde toplam 500’e yakın arı Denizli Horozu, bin 500 adette Denizli Tavuğu bulunuyor. Bu ırkın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için çaba gösteriyoruz. ” dedi.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)