Depremi olduktan sonra hatırlıyoruz

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Denizli Şube Başkanı Özer Tunçtürk, 1. derece deprem bölgesinde olan Denizli’de, depremin yaşandıktan sonra hatırlandığını söyledi.

Depremi olduktan sonra hatırlıyoruz

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Denizli Şube Başkanı Özer Tunçtürk, 1. derece deprem bölgesinde olan Denizli’de, depremin yaşandıktan sonra hatırlandığını söyledi. Oda Başkanı Tunçtürk “Biz maalesef depremi olmaya başladıktan sonra hatırlıyoruz. Türk milleti olarak en büyük sıkıntımız bu. Yapılarımızı Japonlar gibi sağlam yapalım ve 4 şiddeti gibi ufak depremlerde dışarıya çıkmaya gerek görmeyelim.” dedi. Denizli’nin 2009 yılından bu yana periyodik olarak deprem yoğunluğunu yaşanmadığına dikkat çeken Oda Başkanı Tunçtürk, “Denizli bölgesinde yaklaşık 4 ayda bir deprem yaşıyorduk. Ama 2009’dan itibaren bu deprem periyotlarını kaçırdık. Yani bölge normal periyotlarında devam etmeyen bir şekilde deprem üretmemeye başladı. Genel anlamda Türkiye tektoniğine baktığımızda Muğla’da, Ege Bölgesi’nde Ege Denizi’nde müthiş bir yoğunluk var. Marmara’ya yakın yerlerde müthiş bir yoğunluk varken biz Denizli bölgesinde bunu yakalayamadık. Bu bizim için gerçekten bir sıkıntı. Felaket tellallığı yapmamak lazım. Bu depremleri takip edip bu doğrultuda depremlerin yoğunlaştığı noktalara bakarak şiddetini ölçerek takip etmek gerekiyor.” dedi.

Fay hatları çalışması yapıldı

Maden Teknik Arama (MTA)’nın yaptığı çalışmalar sonucunda Türkiye’deki fay hatlarının arttığının ortaya çıktığına dikkat çeken Tunçtürk “Oda olarak son yıllarda Denizli’nin her bölgesinde deprem olmaya başlandığına dikkat çekerek, deprem bölgeleri haritasında değişiklik yapılmasını gündeme getirmiştik. Açıklamalarımızla birlikte MTA Türkiye genelinde fay hatları ile ilgili yeni bir çalışma başlattı. Tamamlanan çalışmaya göre Türkiye genelinde 200 olan fay hattı sayısı 327’ye çıktı. Bu gelişmeler çok önemli” diye konuştu.
 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2013, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER