DEO’dan Topraklama Semineri

Denizli Elektrikçiler Odası(DEO) tarafından elektrik tesislerinde koruma, topraklama ve ölçme konulu seminer düzenlendi.

GÜNCEL 10.06.2014, 14:32 10.06.2014, 14:46
DEO’dan Topraklama Semineri
banner1665
DEO Tarafından Esnaf sarayı 7. katında düzenlenen seminere, Almanya Biberach Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı, DEO Başkanı Cavit Baydemir ve Oda üyeleri katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan DEO Başkanı Cavit Baydemir, Oda olarak üyelerinin bilgilendirilmelerine yönelik faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi. Baydemir ayrıca seminere katılan aynı zamanda Denizlili olan Almanya Biberach Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı’ya teşekkür etti. Seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı, Elektrik şalt tesislerinin planlanması, boyutlandırılması, hesaplanması ve değerlendirilmesi için tasarımcının geniş çapta elektrik temel bilgisinin yanı sıra her projede geçerli olan norm ve yönetmeliklere, bilgisayar destekli programlara ihtiyacı olduğunu vurguladı.
Türkiye'de acilen TN sisteme geçilmesi gerektiğini savunan Kaşıkçı, ‘’Türkiye'de hala TT sistem kullanılıyor. Üç çeşit topraklama yöntemi var. Koruma topraklaması, işletme topraklaması ve fonksiyon topraklaması. Şu an Türkiye'de bütün binalarda potansiyel dengeleme yapılması gerekiyor. Yani tüm metal aksamlar kalorifer, su vb. aksamlar bir noktada bağlanmalı” dedi. Yeni teknoloji ürünlerin kullanılması konusunda teknisyenlere ve odalara çok görev düştüğünü belirten Kaşıkçı 'Türkiye'de kullanılan normlar eski Alman yönetmeliğine ait. Mutlaka yeni kurallar okunmalı. Almanya'da elektrik teknisyenlerine yeni kanunlar için dersler veriliyor. Türkiye'de de bu derslerin alınması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.
Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)