Denizli’nin girişimcileri kentsel dönüşüme hazırlıklı olmalıdır

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Hayri Ün, ilde kentsel dönüşümde görev alacak büyük inşaat firmalarının kurulması gerektiğini söyledi.

Denizli’nin girişimcileri kentsel dönüşüme hazırlıklı olmalıdır

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Hayri Ün, ilde kentsel dönüşümde görev alacak büyük inşaat firmalarının kurulması gerektiğini söyledi. “Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi” hakkındaki yasanın Resmi gazetede yayınlandığını hatırlatan Şube Başkanı Ün, yasanın nasıl uygulanacağı ile ilgili olarak halkı bilgilendirmeye çalıştıklarını belirterek, “Bugün ülkemizde 20 milyon konut bulunuyor. Bunların 15 milyon adedi 1998 deprem yönetmeliği öncesi yapılmış, yani yeni deprem yönetmeliği şartlarını sağlamıyorlar. Bu binalardan güçlendirilmesi, yıkılması “dönüştürülmesi” işi için ülke olarak 400 milyar dolara yakın bir bedel ödememiz bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında hem afet riski altındaki binalardan kurtulunması ve halkımızın daha güvenli yapılara kavuşması hem de tam anlamıyla kentsel dönüşümün sağlanması ancak büyük projelerle mümkün olabilecektir. Bu dönüşüm işini yapmaya karar verdiğimizde çok büyük alanların dönüşümü ile karşı karşıya kalacağız, birden fazla bölgede ve sayıda inşa faaliyetleri olacaktır. Ada bazında çözümler üretileceği de beklenmelidir. Bu büyüklükte işin üstesinden gelebilmek ve başarılı olabilmek için çok büyük firmalara ihtiyaç vardır. Bu tip firmaların İstanbul ve Ankara’da olduğu gibi 2-3 binlerle ifade edilen sayıda konut üretilen projeleri kısa zamanda gerçekleştirebilecek maddi güce ve teknik altyapıya sahip olması gerekmektedir. 70 bine yakın betonarme konutumuzun bulunduğu şehrimizde de büyük çapta iş yapabilecek firmalara ihtiyaç duyulacaktır. Yılda 100- 200 konut üreten firmalarla büyük çapta dönüşümün kısa zamanda gerçekleştirilmesi adeta imkansızdır ” dedi.

Hazırlık yapmalıyız

Kentsel dönüşüm işinin sektör haline gelmesi ile birlikte Denizli ekonomisinin bundan olumlu etkileneceğini vurgulayan Şube Başkanı Ün, “Bu işten Denizli ekonomisinin olumlu yönde faydalanabilmesi ancak bu büyük resmi görüp bu yönde hazırlıkların yapılmasına bağlıdır. Mesleki ve ticari vizyonumuz buna göre yeniden gözden geçirilmeli, değiştirilmeli ve geliştirilmelidir. Eğer bunu başarabilirsek bu işten en fazla fayda görecek olan meslektaşlarımız ve Denizli olacaktır. Önümüzdeki dönüşüm işi çok ciddi ranta karşılık gelmektedir. Denizlili firmaların buna hazırlıklı olması gerekmektedir. Bu iş sadece bir ya da birkaç firmanın da üstesinden gelebileceği bir iş değildir. Bu konuda meslek odaları olarak bizler, ticaret odası ve müteahhitler ve diğer aktörlerle bir araya gelerek bu vizyonu görebilmeli ve ortak çözümler üretebilmeliyiz. Eğer bu firmalar Denizli’den çıkartılamaz ise; il dışından hatta ülke dışından firmalar gelecek ve bu çapta projeleri gerçekleştireceklerdir. Bu duruma düşmemek için şimdiden tüm Denizli olarak hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Her fırsatta Denizli’de tekstili ve mermeri örnek vererek girişimci ruhumuzdan bahsederiz. Ancak bu güne kadar ülke çapında hatta dünya çapında iş yapabilecek inşaat firmaları çıkartamadık. Eğer ileriki günlerde önümüze gelecek olan dönüşüme ortak olmak hatta dönüşümün sahibi olmak istiyorsak bu konuda çok ciddi çalışmamız gerekmektedir” diye konuştu

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2012, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER