Denizli’nin doğal yaşamı belgesel oluyor

Denizli’de Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 2009 yılından bu yana doğadaki canlıların su ihtiyaçlarını karşılamaları için ormanlık alanların içerisine yaptırılan ‘Can Suyu Havuzları’ sayesinde doğada bulunan kuşların sayısı arttı.

GÜNCEL 21.11.2011, 14:22
Denizli’nin doğal yaşamı belgesel oluyor

Denizli’de Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 2009 yılından bu yana doğadaki canlıların su ihtiyaçlarını karşılamaları için ormanlık alanların içerisine yaptırılan ‘Can Suyu Havuzları’ sayesinde doğada bulunan kuşların sayısı arttı. Çeşidi ve sayıları artan doğal kuşlar Yönetmen Şengül Yiğit ve dört kişilik ekibi tarafından can suyu havuzlarında görüntüleri çekildi. 14 gün boyunca Tavas ilçesi sınırları içerisinde bulunan Bozdağ Dağı’nda bulunan 30 havuzdan 5’inde toplam 11 saatlik kuş çekimleri yapıldı. Nisan ayında kuşların üreme mevsiminde 5 günde 6 saatlik daha çekim yapacak olan ekibin görüntüleri, stüdyoda montaj çalışmalarının ardından televizyon kanallarında belgesel olarak gösterilecek. Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı ‘Can suyu havuzlarının’ Türkiye’ye örnek olduğunu hatırlatan Yönetmen Yiğit, “2010 yılında ben ve ekibim, Isparta Atabey’de kınalı kekliklerle ilgili çekimler yapmıştık. Yaptığımız 3,5 saatlik çekimden montajlanan 20’şer dakikalık iki bölüm ulusal kanallardaki belgesellerde yayınlandı. 2011 yılı çalışmalarımız içerisinde Tavas ilçesindeki Bozdağ’ı pilot bölge seçtik. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Bozdağ’da doğadaki canlılar ve kuşlar için 30 adet can suyu havuzu yapılmış. Bu havuzlardan 5 tanesinde yaptığımız özel kamuflajların altına gizlenerek 14 gün boyunca toplam 11 saatlik kuş çekimleri yaptık” dedi.

Can suyu projesi

Hazırladığı ‘Can Suyu’ projesi ile doğal hayattaki kuşların görüntülerini profesyonel cihazlarla çektiklerini hatırlatan Yönetmen Yiğit, “14 gün boyunca Bozdağ’daki Derinkuyu, Balkıca, Kozlar ve Alpa köylerinin üst bölgelerinde çekimler yaptık. Yaptığımız çekimlerde ülkemize özgü bir tür olan Anadolu sıvacısı kuşu yanında, kaya sıvacısı, büyük baştankara, çam baştankarası, mavi baştankara, çıvgın, ökse ardıcı, atmaca, ispinoz, kaya çintesi, çalıkuşu, çıt kuşu, çaprazgaga, küçük iskete, dağ kuyruksallayanı, kızılkuyruk, kuyrukkakan, tahtalı, karatavuk ve kızılgerdan türü kuşları çektik. Nisan ayında aynı bölgede 5 günlük daha çekim yaparak bu kuş türlerinin üremelerinin görüntülerini çekeceğiz. Toplamda elde edeceğimiz yaklaşık 18 saatlik görüntüyü stüdyo ortamında montajlayarak belgesel haline dönüştüreceğiz. Orman müdürlüğü tarafından yapılan can suyu havuzları doğal hayattaki canlıların sayılarının ve çeşitlerinin artmasına büyük katkı sağlamış. Bu belgeselle havuzların önemini doğa severlere bir kez daha anlatacağız” diye konuştu.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)