Denizlili Kadın Zahide Yetiş'in Konuğu Oldu

Denizli’de çam kozalaklarından yaptığı şifalı çay ve karışımlarla dikkatleri üzerine çeken, tüm Türkiye’de tanınan biri haline gelen Ayşe Bakırtaş, Show TV’ye konuk oldu.

GÜNCEL 25.04.2019, 15:49

HABERDENİZLİ.COM

Çam kozalağı, Türkiye’de çok az bir kesim tarafından bilinen bir şifalı bitkidir. Bilhassa solunum yolu hastalıkları için çok mühim bir tedavi edici bitkisel formül olarak gerek eczacılıkta gerekse bitkisel tıp alanında kullanılır.

Kozalağın şifasını keşfeden Ayşe Bakırtaş, 3 yıl önce kozalak reçeli yaptı. Astım ve romatizma hastalıklarına iyi geldiği keşfedilen reçel, önce Çameli’de sonra Denizli’de son olarak da Türkiye’de ünlendi. Çamelili Bakırtaş, yaptığı reçellerle Show TV’de Zahide Yetiş’in konuğu oldu.

Bakırtaş, başından geçenleri ve kozalak reçelinin, sirkesinin nasıl yapıldığı anlattı. Turşunu da yaptığını söyleyen Bakırtaş, Zahide Yetiş sorularını yanıtladı. Mide rahatsızlığı olanlara Kozalak suyunu öneren  Bakırtaş, “Ergenlik döneminden beri ciddi rahatsızlıklar geçirdim. Bana birçok hastalık ismi saydılar. Ben Sjögren sendromuymuşum.  Bu hastalık nedeniyle 40 kiloya kadar düştü. Devamlı kusmalar yaşadım. Ben modern tıpa inanan biriyim. Doktorlar bana çare bulamadıkça ben doğallara yöneldim. Komşumdan çok etkilendim Denizli'nin Kale İlçesi'nde oturduk eşimin işinden dolayı. Kaleliler dışarıdan hiç sirke almıyorlar kendi sirkelerini yapıyorlar. Bende onlardan çok etkilendim. 2008’de ilk kozalak sirkesi yaparak başladım. Sirke içe içe bu hastalığı yendim. Ayrıda doktorların verdiği ilaçları da ihmal etmedim" dedi.

Yetiş’in konukları, stüdyoda ve TV başındaki izleyicileri ise onu dikkatlice dinledi.

Yorumlar (0)