Denizlili bıçak ustasının ürettiği üstü açık iki kişilik otomobil ilgi görüyor

Denizli'nin Serinhisar ilçesinde bıçak ustasının çapa makinesinin motorunu kullanarak ürettiği üstü açık iki kişilik otomobil ilgi çekiyor.

GÜNCEL 05.09.2020, 10:32 05.09.2020, 11:18
Denizlili bıçak ustasının ürettiği üstü açık iki kişilik otomobil ilgi görüyor

HABERDENİZLİ.COM / (AA)

Yatağan Mahallesi'nde yaşayan bıçak ustası Hüseyin Kocakaya (52), boş vakitlerini değerlendirmek için motor bilgisini kullanarak araba yapmaya karar verdi.

Projesini uygulamaya geçiren Kocakaya, demir profillere kaynak yaparak tasarladığı arabanın iskeletini oluşturdu.

Tarımda kullanılan çapa makinesinin motorunu aracına monte eden Kocakaya, sanayideki hurda araçlardan topladığı parçalarla direksiyon, vites, elektrik tesisatı ve diğer aksamları tamamladı.

Kocakaya'nın yaklaşık 10 bin liraya mal ettiği ve "Yatağan" adını verdiği üstü açık, 2 ileri ve geri vitese sahip araç, saatte 25 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Kocakaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce de denemelerinin olduğunu, ilk kez başarılı sonuç elde ettiğini söyledi. 

Emeklerinin karşılığını aldığı için mutlu olduğunu belirten Kocakaya, şöyle konuştu:

"Yapımı çok basit değil, emek ve bilgi istiyor. Sanayiden arkadaşlarımın da yardımıyla baştan sona el emeği ile meydana getirdiğim bu arabayla 25 kilometre hız yapabiliyorum. Kendi ürettiğim aracı kullanmanın gururunu yaşıyorum.

Üstü açık şekildeki arabam iki kişilik, arkasını da bagaj olarak kullanabiliyorum. Görenler çok beğeniyor, yanında fotoğraf çektiriyor."

Yorumlar (0)