Denizli'de Türkiye’nin en Büyük Cam Horoz Heykeli yapılıyor

Denizli’ye gelenler şehrin camdan simgesi horozu görmeden ayrılmayacak

Denizli'de Türkiye’nin en Büyük Cam Horoz Heykeli yapılıyor

Denizli Belediyesi, ilin simgesi 'Denizli horozunun renklerini taşıyacak Türkiye’nin en büyük cam horozunun yapımına başladı. Horoz, Delikli Çınar Meydanı’nın Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’na yakın olan kısmında yapılıyor.

Belediye Fen İşleri ekipleri, 5,20 metre çapında yuvarlak bir havuzun üzerine inşa edilecek horoz heykeli için kazı çalışmalarına başladı. Alanda ilk olarak 1,5 metre yüksekliğinde ve 5,20 metre çapında havuz yapılacak. Havuzun hemen ardından ise 'Denizli horozunu seçiyor' anketiyle vatandaşların katılımı sonucu belirlenen cam horoz heykeli monte edilecek. Horoz, Denizli horozunun bire bir renklerini yansıtacak ve cam kısmı el işiyle yapılacak. Atatürk Caddesi yönüne bakacak horoz, üç boyutlu olarak inşa edilecek.

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, şehrin simgesi olan horozun, Türkiye’nin en büyük horozu olacak şekilde yapılacağını söyledi.

Zolan, "Denizli halkı horozunu cam horoz olarak seçti. Kaidesi hariç iki metre boyunda olacak horoz heykeli, Türkiye’de açık havadaki en büyük cam heykel olma özelliğini taşıyacak. Denizli’ye gelenler şehrin camdan simgesi horozu görmeden ayrılmayacak. Herkes, horoz başında fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarışacak. Paylaşımcı demokrasi anlayışı ile hareket ederek, yeni horozun nasıl olacağını halkımıza sorduk. Seçilmiş bir horoz olan cam horoz heykelinin yapımına başladık. Denizlimize şimdiden hayırlı olsun.” dedi.


Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2012, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER