Denizli’de Turfanda Nar Hasadı Başladı

Denizli’nin meyve deposu sayılan Pamukkale İlçesi’nde turfanda Nar hasadı başladı.

GÜNCEL 21.09.2021, 10:04 21.09.2021, 10:14
Denizli’de Turfanda Nar Hasadı Başladı

Pamukkale İlçesi Irlıganlı Mahallesinde başlayan turfanda Nar hasatına İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, İl Müdür Yardımcısı Saffet Üge ve Üretici Mevlüt Eraslan katıldı.
Dünyada en fazla nar üreten ülkeler arasında bulunan ülkemizde Denizli’nin ekolojik koşullarının uygunluğu, arazi miktarının çokluğu ve dış-iç talepler üretimimizi hızlı bir şekilde artırmaktadır.
Denizli nar üretimi bakımından Ege Bölgesinde 2. Türkiye'de 4.sırada yer almaktadır. İlimizde 23. 596 dekar alanda nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Verime yatan nar bahçelerinden yaklaşık 3 ton/dekar arasında olup 44. 234 ton ürün alınıyor.
İlimizde nar yetiştiriciliği; iklim, arazi, toprak yapısına göre ağırlıklı olarak Pamukkale, Buldan, Güney ve Sarayköy  ilçelerimizde yapılmaktadır. Mikroklimatik iklim nedeniyle özellikle Pamukkale ilçemizde yetişen hicaz narının tat, renk, aroma, kalite ve kantitesinin  yüksek olması, pestisit kalıntısı probleminin olmayışı bakımından ihracatçı firmaların tercih nedeni olurken, Yetiştirilen narın birinci kalitede olanları ihracata, geri kalan kısmı sanayi de meyve suyu olarak işleniyor. 
İlçede üretilen narlar Bakanlığımızın iyi üretim metodları ile belirlenmiş entegre mücadele, iyi tarım uygulamaları v.b. projeler kapsamında üretilmektedir. İl Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalarda kayıt altındaki  üreticilerin izlenebilir, insan sağlığını tehdit etmeyen, çevreye duyarlı üretim metodları ile ürettikleri  ve hijyenik şartlarda hazırlanan narların %70-80'i  başta AB ülkeleri olmak üzere Rusya Federasyonu ve Ukrayna'ya ihraç ediliyor.

Denizli’de Turfanda Nar Hasadı Başladı

Denizli’de Turfanda Nar Hasadı Başladı

Denizli’de Turfanda Nar Hasadı Başladı

Denizli’de Turfanda Nar Hasadı Başladı

Yorumlar (0)