banner1348

Denizli’de Sit Alanına Ticari İşletme Yaptılar

Denizli’de 2. Derece Doğal Sit Alanı olarak bilinen Karahayıt Kırmızı Su Travertenlerine sit alanına aykırı olarak ticari maksatlı işyerinin yapıldığı iddia edildi. Pamukkale Belediyesi tarafından yapılan işyerleri hakkında Mimarlar Odası Denizli Şubesi tarafından suç duyurusunda bulundu.

Denizli’de Sit Alanına Ticari İşletme Yaptılar
banner1336

HABERDENİZLİ.COM

TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi konu hakkında basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Karahayıt Kırmızı Su Travertenleri’nin İzmir 2 No.lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun 09.05.1990 tarih ve 134 sayılı kararı ile bu parsel 2. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alındığına dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

19 MART’TA İNCELEME YAPILDI

“19.03.2019 tarihinde Karahayıt Kırmızı Su Travertenleri’nde yaptığımız incelemelerde; bu alan üzerinde yer alan beton zeminli ve ahşap konstrüksiyonlu 12 adet ticari maksatlı iş yeri yapıldığı ve inşaat faaliyetinin devam ettiği tespit edilmiştir. Çevrede odamız görevlilerince yapılan araştırmada; inşaatı Pamukkale Belediyesi yetkililerinin fiilen izin vermesi ile bazı özel şahısların yaptığı, inşaatı yapan kişilere Pamukkale Belediyesi tarafından bu alanın verildiği veya kiralandığı ve yaklaşan turizm sezonuna hazırlandığı öğrenilmiştir.

YAPI RUHSATI BİLE YOK!

2.Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınan bu parselde yapılan söz konusu yapılar için Pamukkale Belediyesi’nin Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izin almadığı gibi yapı ruhsatı da düzenlemediği öğrenilmiştir. İmar ve Belediye mevzuatına göre yapılacak her türlü yapının izin ve denetim işini yapmakla görevli belediyenin bizzat kendisinin ruhsatsız yapı yapması veya yaptırması, üstelik bu işi Doğal Sit Alanı olarak koruma altındaki bir alan üzerinde gerçekleştirmesi açıkça suçtur. Söz konusu yapılar yürürlükte olan 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na ve3194 sayılı İmar Kanunu’na aykırı olarak inşa edilmekte olup, bir an önce inşai faaliyetlere son verilmesi gerekmektedir.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU!

Açıkladığımız nedenlerle suça konu yapıların bulunduğu alanı kiraya veren veya fiilen kullanma izni veren, kaçak yapıları yaptıran belediye yetkilileri ile bu yapıları fiilen yapanlar hakkında yetkili mercilere başvurduğumuzu ve ayrıca Cumhuriyet Savcılığı’na konu hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu siz değerli kamuoyuna bildiririz.”

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER