Denizli'de Düğün Yasağı İle İlgili Yeni Kararlar Alındı!

Denizli Valiliği tarafından 43 nolu (covid-19) Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha meclis kararları alındı. Düğünlerle ilgili yeni kararlar alındı.

GÜNCEL 06.07.2020, 14:30 06.07.2020, 15:06
Denizli'de Düğün Yasağı İle İlgili Yeni Kararlar Alındı!

HABERDENİZLİ.COM

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23 maddesine göre, Denizli Valisi Ali Fuat Atik başkanlığında koronavirüs (COVİD-19) tedbirleri hususunda olağanüstü toplandı. Bu kapsamda;

1) 01.07.2020 tarihli ve 41 Nolu İl Umumi Hıfzısıhha Meclis Kararları 1 Maddesi ile “17.03.2020 tarihli ve 04 Nolu İl Umumi Hıfzısıhha Meclis Kararları 5 Maddesinde yer alan sokak ve bahçe düğünlerine izin verilmemesi kararının devamına, İçişleri Bakanlığının 24.06.2020 tarihli “Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler” konulu yazısına istinaden; 26.06.2020 tarihli ve 38 Nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararları A maddesinde düğün yapılacak mekanlara ilişkin kapalı alanlarda yapılacak düğünler, açık/kır/bahçe vb. mekanlarda yapılacak düğünler ile köy veya kırsal kesimlerdeki düğünlere belirlenmiş kurallara uymak kaydıyla izin verilmiş olup, il merkezi veya ilçelerin kentsel yerleşim alanlarındaki sokak düğünlerine izin verilmemesine” kararı alınmış idi.

Ancak “il merkezi veya ilçelerin kentsel yerleşim alanlarındaki” cümlesi nedeniyle uygulamada bazı zorluklarla karşılaşıldığı anlaşılmaktadır. Bu belirsizlikleri gidermek maksadıyla aşağıdaki kararlar alındı.

MADDE MADDE DÜĞÜNLERLE İLGİLİ KARARLAR

a) İl ve ilçe merkezlerinde trafiğin yoğun olduğu ana arter ve caddelerde, kalabalığın covid bulaşma riski açısından sorun oluşturacağı sokaklarda düğünlere izin verilmemesine karar verildi.

b) Denizli'de İlçe Kaymakamlıklarının İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile kendi ilçe sınırları içindeki düğün yapılabilecek sokak/caddeler ile okul bahçesi, pazaryeri ve benzeri alanların belirlenmesine ve bu alanlarda sokak düğünlerine müsaade
edilmesine karar verildi.

c) Sokak düğünlerinde İlçe Emniyet Müdürlüğü/ İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı izni ve bilgisi dahilinde organizasyonların yapılmasına karar verildi.

d) İl/İlçe kurulları tarafından belirlenen ekipler ile sokak düğünlerinin covid tedbirleri hususuna uyulup uyulmadığının denetlenmesine karar verildi.

e) Sokak Düğünlerinde; Düğün sahiplerine düğün yapılacağına dair bildirimde bulunurken bu Genelge hükümlerinin tebliğ edilmesine karar verildi.

- Düğün sahiplerinden Genelge hükümlerine uyulacağına ve Genel Esaslara riayet edileceğine ilişkin taahhütname alınmasına karar verildi.

- Yemek verilmesi durumunda tek kullanımlık malzemelerin (çatal, kaşık, tabak vb.) tercih edilmesine karar verildi.

- Düğün süresinin mümkün olduğunca kısa tutulmasına karar verildi.

- Düğün sahibi tarafından katılımcıların temizlik, maske ve sosyal mesafe kurullarına riayet etmelerinin sağlanmasına; dezenfektan bulundurma, masa, sandalye düzeni gibi her türlü tedbirin alınmasına karar verildi.

- Düğün organizasyonunda görevli her türlü personel veya kişilerin el hijyeni, maske, eldiven gibi ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda malzeme bulundurulmasına ve kurallara riayet edilmesinin sağlanmasına karar verildi.

Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verildi.

Yorumlar (0)