Denizli’de dilek feneri satışı yasaklandı

Denizli’de orman yangını riskine karşı toplantı, düğün ve eğlencelerde ‘dilek feneri’ adıyla kullanılan yanıcı maddenin kullanımı ve satışı 31 Ekim tarihine kadar yasaklandı. Yasağa uymayanlara kabahatler kanununa göre işlem yapılacak.

GÜNCEL 03.08.2013, 09:37 03.08.2013, 09:50
Denizli’de dilek feneri satışı yasaklandı
Denizli’de orman yangını riskine karşı toplantı, düğün ve eğlencelerde ‘dilek feneri’ adıyla kullanılan yanıcı maddenin kullanımı ve satışı 31 Ekim tarihine kadar yasaklandı. Yasağa uymayanlara kabahatler kanununa göre işlem yapılacak. Orman yangınının dilek fenerinden çıktığının tespit edilmesi halinde 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ve yanan alanın hasar tazminatı ile yangın söndürme masrafları feneri kullanandan tahsil edilecek. Denizli ili Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Vali Abdülkadir Demir, başkanlığında toplandı. Orman yangınları bakımından riskli bir dönemden geçildiğinin vurgulandığı toplantıda dilek feneri adı altında satılan, havada uzun mesafeler uçabilen ve düştüğü yeri yakma özelliğine sahip bu ürünün kullanılmasının yasaklanması gündeme geldi. Komisyon üyeleri oy birliği ile aldığı kararla 31 Ekim 2103 tarihine kadar Dilek Feneri satışını ve kullanımını yasakladı.
Bir kıvılcım felakete yol açıyor
Orman Bölge Müdürü Ahmet Ersoy, Denizli orman yangınları açısından 1. derece riskli alanlar kapsamına girmektedir. Orman yangınları açısından mevsimin en kritik dönemini yaşamaktayız. Nispi nem oranı 12’ye kadar düştü, hava sıcaklığının aşırı yüksek olması, orman yangını tehlikesini arttırmaktadır. İlimiz sınırları içerisinde çeşitli marketlerde “dilek feneri” adı altında ateşli, yanıcı ve havada uçan bir nesne satılmaktadır. Dilek feneri adı altında satılan havada uzun mesafeler uçabilen ve düştüğü yeri yakma özelliğine sahip bu nesne orman yangınları açısından oldukça büyük risk teşkil etmektedir. Havalardada çok sıcak. Ormanlarımız kuru. Küçük bir kıvılcım felakete neden olabilir. Bu zamana kadar ilimizde dilek fenerinin sebep olduğu bir yangın meydana gelmedi. Ancak gelmeyeceği anlamını taşımaz. Müdürlük olarak orman yangınlarına karşı 24 saat esasına göre çalışıyoruz. Yüzlerce yılda yetişen ormanlar küçük bir dikkatsizlik yüzünden yanıp yok olup gidebiliyor. Yeşil dokumuzun kaybolmasını, yanarak yok olmasını istemiyoruz. Bunun içinde tedbirler, yasaklar uygulamaya devam edeceğiz. Alınan kararların uyulup uyulmadığını da yapacağımız denetimlerle belirleyeceğiz ”şeklinde konuştu.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)