Denizli’de Bu Sene Kuraklık Beklenmiyor

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya, düzenlediği basın toplantısında Denizli’de bu sene kuraklığa dayalı bir verimsizlik beklemediklerini söyledi. Denizli’nin sulama için yeterli suya sahip olduğunu belirten Erkaya, “bölgemizin kış mevsiminde az yağış alması nedeniyle bu sene bir kuraklık beklemiyoruz. Fakat biz yine de bu konuda her türlü hazırlığımızı yapıyoruz.” Dedi.

Denizli’de Bu Sene Kuraklık Beklenmiyor

HABERDENİZLİ.COM

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü düzenlediği basın toplantısıyla Denizli tarımı hakkındaki verileri paylaştı. Denizli’de 58 bin 600 çiftçi bulunduğunu söyleyen Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli yüzölçümünün yüzde 32’sini tarım arazisi olduğunu anlattı. 

Denizli Tarımının son yıllarda büyük gelişme kaydettiğini ifade eden Erkaya, 2004 yılı verilerine göre Denizli’nin Tarımsal hasılası 1.3 Milyar lira, 2017 yılında ise bu rakam 5 kat artarak 7.3 milyar liraya ulaştı.” dedi.

Tarımsal ihracatın da aynı şekilde arttığını belirten Erkaya,  2002 yılında Denizli’den yapılan tarım ihracatı 12.2 milyon dolar idi. 2017 verilerine göre ise Denizli ihracatını 16 kat artırarak  190.4 milyon dolar tarım ihracatına ulaştı. ” ifadelerini kullandı. 

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ ÇİFTÇİMİZ RAHATLATACAK

2018 yılında yapılacak olan tarımsal destekleri açıklayan Erkaya, Mazot desteğinin bakanlık tarafından belirlendiğini ve yetiştirilen ürüne göre değiştiğini ifade etti. Dekar başıuna alınacak mazot ve gübre desteği şu şekilde; 


 
KURAKLIK BEKLEMİYORUZ

Bu kış mevsiminde Denizli bölgesinin  az  yağış almasının herhangi bir kuraklığa sebep olmayacağını öngördüklerini belirten Erkaya, “Devlet Su işleri ile bu konuda sürekli irtibat halindeyiz. aldığımız bilgiler bu sene bir su sıkıntısı olmayacak şeklinde. fakat biz her seneryo gerçekleşecek şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu konuda ilçe müdürlüklerimiz sulama yapılan bölgelerde çiftçilerimiz bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyor.  Meteorolojiden aldığımız veriler ve geçen yıl Denizli’ye yağan yağış miktarları göz önünde bulundurulduğunda tek yıllık bitkilerde şuana kadar herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı çok yıllık bitkiler de Nisan Mayıs ayı sonuna kadar yağacak olan yağışlarla bunun telafi edilebileceği öngörümüz var. Herhangi bir kuraklıkla ilgili bir sıkıntımız yoktur.” Şeklinde konuştu. 
 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243