Denizli'de Av Sezonu Sona Erdi!

Denizli'de hayvanların eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evlerinden dolayı av sezonunun kapandığı duyuruldu.

GÜNCEL 10.03.2021, 11:40 10.03.2021, 12:21
Denizli'de Av Sezonu Sona Erdi!
banner1665

HABERDENİZLİ.COM

4915 sayılı Kara avcılığı kanunu kapsamında 2020-2021 av dönemi Merkez Av Komisyonu kararı ile belirlenen av sezonu 22 Ağustos 2020 tarihinde başlamış ve 7 Mart 2021 tarihi itibari ile sona erecekti.

Av sezonu av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evreleri dikkate alınarak belirlenmekte olup üreme döneminin başladığı av sezonu kapanış tarihi itibarıyla Denizli genelinde av yasağı başladı.

Av sezonunun açılacağı ve resmi gazete yoluyla duyurulacak tarihe kadar toplumun tüm kesimlerinin av ve yaban hayvanlarını avlamanın, rahatsız etmenin ve yavruları ile yumurtalarını toplamanın yasak olduğu bilinciyle hareket ederek tabii ortamlarda daha hassas olması beklenmekte olduğu belirtildi.

Bakanlıkça ve Merkez Av komisyonunca getirilen kurallara uyulması av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem arz etmekte olup kurallara uymayanlar hakkında yaptırım uygulanağı söylendi.

Yorumlar (0)