Denizli Valisi Karahan'dan 15 Mayıs Milli Mücadele Günü Mesajı

Denizli Valisi Hasan Karahan 15 Mayıs Milli Mücadele Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

GÜNCEL 14.05.2020, 11:50
Denizli Valisi Karahan'dan 15 Mayıs Milli Mücadele Günü Mesajı
banner1665

HABERDENİZLİ.COM

Denizli Valisi Hasan Karahan 15 Mayıs İle ilgili mesajında şunları söyledi; "Bugün İzmir’in işgalinden yalnızca dört saat sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Denizli'de milli mücadele ateşini yaktığı Milli Mücadele Günü’nün 101. yıldönümünü kutlamanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz.
Ulusal onuru için direnen, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkan, yurt sevgisini canından üstün tutan, birlik ve bütünlük içinde tutsaklığa karşı koyanların yazdığı Kurtuluş Destanı’nın ilk neferlerinden olan Denizli halkı, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin önderliğinde İzmir’in işgalinden sadece dört saat gibi oldukça kısa bir süre sonra gönüllü olarak milis kuvvetlere katılmaya başlamıştır.
Sevgili Denizlililer;
Müftü Ahmet Hulusi Efendi 15 Mayıs 1919’daki fetvasında diyor ki;
“Silahımız olmayabilir, topsuz tüfeksiz sapan taşları ile de düşmanın karşısına çıkacağız. İstiklal aşkı, vatan sevgisi hassasiyet şuurumuz ile kalbimizdeki iman ile mücadelemizin sonunda zaferi kazanacağız. Bu uğurda canını verenler şehit, kalanlar gazilerdir. Bu mutlak olarak cihad-ı mukaddestir.”
Bu fetva ile birlikte o gün taşla, sopayla, orakla yokluklar içinde milli mücadeleye baş koyan Denizli Halkı, tek bir düşman askerinin şehre girmesine izin vermeyerek tarihteki yerini almıştır.
Aziz milletimizin o zor günlerde ortaya koyduğu birlik, beraberlik, azim ve kararlılık bugün de ülkemizin güçlü bir devlet olarak dünya milletleri arasında her geçen gün yükselmesinin en önemli kaynağıdır. 
Hem bizden öncekilere hem de bizden sonrakilere karşı taşıdığımız sorumluluk ağır ancak, bir o kadar da gurur verici. Yaşadığımız bu zor günlerde bu bilinçle her gün bir basamak daha yükselmek için neler yapabileceğimizin hesabını yapmalı, emanetçisi olduğumuz mirası bizden sonrakilere çok daha iyi koşullar altında teslim etmeliyiz. 
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Mücadelesinde Denizli Halkına önderlik yapan Müftü Ahmet Hulusi Efendi ile Milli Mücadelemizin bütün Kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm Aziz Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun."

Yorumlar (2)
MAHMUT 12 ay önce
MESAJ ATMAYI BİLİYOR MU
MAHMUT 12 ay önce
ZENGİNE YAYINLAMIŞTIR SATILMIŞ YASAĞI KALDIRDI GTŞ